Mezoterapia igłowa skóry głowy, czyli jak zapobiegać wypadaniu włosów
Mezoterapia igłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na wstrzykiwaniu w miejsca, w których występuje dolegliwość leczniczych substancji, które są jednocześnie formą profilaktyki. Wprowadzanie leku przez niewielką igłę jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem – ma potwierdzoną najwyższą skuteczność i szybciej przynosi oczekiwane rezultaty, np. w postaci ograniczenia wypadania włosów.
Mezoterapia igłowa - zastosowanie
Sam zabieg mezoterapii wykorzystywano już na początku XX wieku. Służył jako lek na migrenę, żylaki, a nawet choroby dróg oddechowych. Był bardzo skuteczny również dlatego, że omijał wątrobę i układ pokarmowy – wprowadzano go bezpośrednio w chore miejsce. Tak jest zresztą do dzisiaj. W latach 70. na stałe zapisał się na kartach historii medycyny estetycznej. Mezoterapia igłowa pomaga w odmładzaniu skóry, walce z cellulitem i rozstępami oraz z nadmiernym wypadaniem włosów (oraz ich osłabieniem).
Mezoterapia igłowa skóry głowy na łysienie
Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem tego zabiegu jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem – także z łysieniem plackowatym. Można ją stosować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla uzyskania właściwego efektu, w zależności od potrzeb pacjenta, lekarze dobierają odpowiednie składniki i dopasowują lek do konkretnego problemu.
Przebieg zabiegu mezoterapii igłowej głowy
Mezoterapia igłowa głowy, jak sama nazwa wskazuje, wykonywana jest za pomocą niewielkiej igły (0.5-1.5 cm) oraz pistoletu. Lek wprowadza się punktowo w miejsca, gdzie występuje problem wypadania włosów. Sam zabieg średnio trwa około pół godziny i trzeba go powtarzać regularnie. W pierwszej fazie terapii – raz w tygodniu przez dwa miesiące, w drugiej – raz na miesiąc przez 3-6 miesięcy.
Choć zabieg mezoterapii wykonywany igłą może kojarzyć się z bólem i dyskomfortem, współczesna medycyna (i przede wszystkim wykorzystujące tę metodę kliniki) na pierwszym miejscu stawia wygodę i bezpieczeństwo pacjentów. Dlatego stosuje się znieczulenia (punktowe, również w postaci maści), a po zabiegu mezoterapii skóry głowy wykonywany jest masaż – nie tylko przynosi ulgę, ale też pomaga w szybszym rozprowadzeniu leku.
Mezoterapia igłowa skóry głowy – postępowanie po zabiegu
Bardzo ważne jest, by przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, które zostaną przekazane bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Bez tego bardzo łatwo można zniweczyć efekty mezoterapii igłowej. Najważniejsze, by używać odpowiednich kosmetyków do skóry głowy i włosów. Po zabiegu mezoterapii igłowej skóry głowy wskazana jest też rezygnacja z solarium, sauny i używek. W indywidualnych przypadkach lekarz może zalecić inne niezbędne działania pielęgnacyjne.
Efekty mezoterapii igłowej skóry głowy
Jeśli odpowiednio wcześniej rozpoczęto profilaktykę dbania o skórę głowy, już po pierwszym zastosowaniu mezoterapii igłowej można zauważyć widoczny spadek wypadania włosów. Związane jest to bezpośrednio z samymi substancjami leczniczymi, które działają jedynie na wciąż żywe mieszki włosowe.
Choć mezoterapia igłowa głowy jest jedną z najszybszych metod zapobiegających nadmiernemu wypadaniu włosów, osoby dotknięte już problemem łysienia, szczególnie kobiety, na efekty będą musiały poczekać nawet kilka tygodni. Wpływ na to mają przede wszystkim struktura włosa (przed rozpoczęciem leczenia prowadzone są odpowiednie badania), skuteczność dopasowanego preparatu oraz przestrzeganie instrukcji otrzymanych od lekarza.
Pierwsze efekty mezoterapii igłowej skóry głowy to wyraźnie widoczna poprawa samej struktury włosów. Regeneracja i odżywienie sprawiają, że stają się grubsze i zdrowsze. Wpływa to bezpośrednio na drugą fazę leczenia, czyli hamowanie wypadania włosów. Trzecim etapem są odrosty, czyli przywrócenie wyrastania włosów.
Mezoterapia igłowa skóry głowy – skutki uboczne
Każdy zabieg, nawet ten mało inwazyjny, niesie ryzyko powstania blizn. W przypadku mezoterapii igłowej ślady nakłuć (a więc niewielkie punkty) widoczne są maksymalnie do 72 godzin po zabiegu.
Skutki uboczne mezoterapii skóry głowy występują rzadko i ustępują po kilku dniach. Do najczęstszych i najbardziej uciążliwych należą zaczerwienienie skóry głowy (mogą pojawić się też obrzęki)
oraz zasinienia.
Mezoterapia igłowa skóry głowy – wskazania i przeciwwskazania
Zabieg mezoterapii igłowej może być wykonany niemal u wszystkich pacjentów, którzy mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Wykonanie zabiegu całkowicie wykluczają cukrzyca, ciąża, menstruacja, alergie, stany zapalne skóry, a nawet przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych. Oczywiście niezbędne są konsultacje z lekarzem, który ostatecznie stwierdzi, czy wykonanie mezoterapii skóry głowy u danego pacjenta jest możliwe.