FitnessPrzeszła menopauzę, gdy miała 21 lat!

Przeszła menopauzę, gdy miała 21 lat!

Gdy kobieta zgłosiła się do lekarzy, ci zatrzymanie menstruacji położyli na karb stresu i rygorystycznej diety, którą stosowała. Jednak okres nie wracał i przez kolejne cztery lata Amanda zmagała się ze stanami depresyjnymi. Dopiero po kilku seriach badań hormonalnych lekarze orzekli, że ta wysportowana studentka cierpi na przedwczesną menopauzę.

Przeszła menopauzę, gdy miała 21 lat!
Źródło zdjęć: © 123RF
Katarzyna Gruszczyńska

„Nie mogłam w to uwierzyć” – mówi kobieta. Jej życie było poukładane. Studiowała w London College of Fashion, miała narzeczonego, którego określała mianem „największej miłości”.

Palisz? Ryzyko wzrasta

Mężczyzna bardzo pragnął dziecka i gdy dowiedział się o problemach Amandy, zerwał z nią. „Poczułam się niczym bezwartościowy wrak. Były takie dni, kiedy nie miałam siły, żeby wstać z łóżka” – powiedziała na łamach „Daily Mail”. Dziś kobieta ma 33 lata i od dawna stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), jednak menopauza powoduje, że jej libido jest znikome, wciąż zmaga się z uderzeniami gorąca, a także bólem głowy.

Lekarze diagnozują coraz więcej przypadków kobiet cierpiących na przedwczesną menopauzę. O przyspieszonym przekwitaniu mówimy, gdy ostatnia miesiączka pojawia się przed czterdziestym rokiem życia.
„To coraz bardziej popularna przypadłość” – komentuje Nick Panay, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Menopauzy.

Może się z nią zmagać co szesnasta kobieta. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Imperial College London. Do zaburzeń może przyczynić się niewłaściwy styl życia, w tym palenie papierosów. Według niektórych badań ryzyko w przypadku kobiet uzależnionych od nikotyny jest większe nawet o ok. 50 proc.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli miesiączka nie występuje od czterech miesięcy, koniecznie zgłoś się do lekarza, najlepiej o specjalizacji ginekolog - endokrynolog. Oceni jajniki i macicę w badaniu USG. Następnie skieruje cię na badania krwi, które pozwolą ocenić czy produkcja estrogenu jest prawidłowa. Standardowym badaniem jest oznaczenie poziomu estrogenu, progesteronu i FSH - folikulostymuliny.

Lekarz może zasugerować hormonalną terapię zastępczą. Warto postawić też na naturalne metody, które pozwolą złagodzić przykre objawy. Jedz soję, siemię lniane, które są bogate w fitoestrogeny, czyli roślinne hormony, mogące w pewnym sensie zastąpić te naturalne. Popularnością cieszy się też joga hormonalna. To zestaw ćwiczeń opracowanych przez Brazylijkę Dinah Rodrigues, który pozwala wyrównać poziom hormonów. Joga stymuluje jajniki do wytwarzania większej ilości estrogenów.

(kg)/(sr)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)