Przykra plaga w seksie. Wszystko przez wychowanie

Przykra plaga w seksie. Wszystko przez wychowanie

Dla niektórych osób seks często jest tematem tabu
Dla niektórych osób seks często jest tematem tabu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
04.01.2024 18:05, aktualizacja: 04.01.2024 19:36

Jeszcze niedawno w wielu polskich domach przeważało konserwatywne podejście do rozmów o seksie. Jak zauważa seksuolożka Agata Stola, to, w jakim podejściu nas wychowano, może przekładać się na nasze podejście do intymności.

Na pewno niejedna osoba jest sobie w stanie przywołać następującą sytuację z dzieciństwa. Siedzimy z rodzicami przed telewizorem. Gdy pomiędzy parą na ekranie robi się gorąco, mama lub tata zasłania nam oczy. Jak ta praktyka na nas wpłynęła? "Zasiała w nas przenoszony z pokolenia na pokolenie wstyd. A jednocześnie zbudowała przekonanie, że seks to coś zakazanego i ekscytującego" - tłumaczy seksuolożka Agata Stoma.

Wiara a seksualność. Ekspertka zauważa smutną prawidłowość

Brak rozmów o seksie w rodzinie, gdzie kultywowane jest konserwatywne podejście to jedno. W rozmowie z dziennikarką "Zwierciadła" Agata Stola zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt, który wpływa na nasze myślenie o intymności - religijność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zauważyła reporterka, trudno nie pomyśleć o religii katolickiej, gdy mowa o osobach, które wstydzą się seksu, uważają go za grzech i mają poczucie winy.

"Osobom wierzącym religia daje furtkę w postaci spowiedzi. Sprowadza seksualność do czegoś złego, z czego jednak dzięki mechanizmowi spowiedzi można się oczyścić. Szkoda, że wiele osób wierzących rozmawia o seksie w konfesjonale z księdzem, a nie potrafi tego tematu poruszyć z partnerem czy partnerką" - zauważa seksuolożka.

Cieszenie się seksem i chodzenie do kościoła nie idą w parze?

W trakcie wywiadu dla "Zwierciadła" specjalistka podkreśla, że rzeczywistość nie przedstawia się wyłącznie w czarno-białych barwach. Bycie religijnym oraz czerpanie radości i przyjemności ze zbliżeń z partnerem się nie wykluczają.

"Wiele par, które korzystają z pomocy seksuologów, jest wierzących. Chodzą do kościoła, a przy tym naprawdę chcą cieszyć się życiem seksualnym. To tylko kwestia otwartej głowy. Przyjęcie rzeczywistości w odcieniach szarości to szansa na wystarczająco dobry seks" - wyjaśnia Agata Stola.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta