ModaPuść go dalej, czyli ciuchowe swap - party

Puść go dalej, czyli ciuchowe swap - party

Co może być lepszego niż gruntowne porządki w szafie, odświeżenie garderoby, zarobienie kilku złotych i spędzenie czasu w towarzystwie kobiet, tak samo jak Ty uwielbiających modę. Swap – party, czyli odzieżowa giełda to hit kilku ostatnich sezonów. Kobiety na całym świecie, wiedzione potrzebą chwili, zaczęły organizować towarzyskie spotkania z wymianą ciuchów jako głównym punktem programu.

Puść go dalej, czyli ciuchowe swap - party
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

07.07.2010 | aktual.: 07.07.2010 11:24

Co może być lepszego niż gruntowne porządki w szafie, odświeżenie garderoby, zarobienie kilku złotych i spędzenie czasu w towarzystwie kobiet, tak samo jak Ty uwielbiających modę. Swap – party, czyli odzieżowa giełda to hit kilku ostatnich sezonów. Kobiety na całym świecie, wiedzione potrzebą chwili, zaczęły organizować towarzyskie spotkania z wymianą ciuchów jako głównym punktem programu.

Oficjalne swap - party, czyli ciuchowe wymiany organizowane są w każdym dużym mieście Polski. Jeśli chcesz się przyłączyć do „wymiennego towarzystwa” poszukaj w sieci informacji o najbliższej wymianie odzieży w Twojej okolicy. Uważnie przestudiuj informacje w ogłoszeniu. Czasem konieczne jest wpisowe, czasem zaproszenie od osoby polecającej, lecz kilka najważniejszych zasad jest niezmiennych niezależnie od tego gdzie i w jakim miejscu organizowane jest swap - party.

Rzeczy, które przynosisz ze sobą powinny być w doskonałym stanie: uprane, wyczyszczone, wyprasowane. Twoje ubrania świadczą o Tobie i nie ma znaczenia fakt, że chcesz je pożegnać. Jeśli chcesz się ich pozbyć (lub wymienić) musisz być dobrym menadżerem własnego towaru. Prawdziwe weteranki swap – parties metkują swoje ciuchy, tworzą zestawy (np. bluzka, torebka, pasek), oferując atrakcyjną cenę, proponują promocję, np. za dwie rzeczy – trzecia gratis.

Organizatorzy swap - party zaznaczają zwykle w zaproszeniu lub ogłoszeniu czy ciuchowe party ma charakter wymiany, czy też sprzedaży. Dostosuj się do wymogów i nie targuj się zbyt zajadle: swap - party, to przede wszystkim miła impreza w wybranym gronie (często z poczęstunkiem i muzyką w tle) i nawet jeśli odkryłaś w sobie talent przekupki, nie wykorzystuj go zbyt intensywnie, bo nie zostaniesz zaproszona na następną wymianę. Wypytaj wcześniej, czy organizator zapewnia np. wieszaki albo miejsca, na których wyłożysz swoje skarby. Czy musisz przynieść wpisowe np. coś smacznego do przegryzienia, wino, słodycze, owoce? Czy możesz przyprowadzić koleżankę.

Przed wyłożeniem na improwizowanym stoisku lub na stojakach rzeczy, które zamierzasz wymienić, pomyśl, czego chcesz się pozbyć. Vintage i retro jest w cenie, ale nie stare podkoszulki, które zamierzałaś przeznaczyć na ścierki do kurzu. Nie jest też w dobrym tonie wymieniać się podróbkami markowych ciuchów i dodatków: pośredniczysz w kradzieży, a to nigdy nie jest trendy.

Jeśli sama chcesz podjąć się organizowania swap – party, postępuj tak samo, jak przy organizowaniu dużej imprezy. Wystosuj imienne zaproszenia do osób, które znasz, z zaznaczeniem, że mogą przyprowadzić jedną, dwie znajome osoby, za które ręczą. Oczywiście, im więcej osób - tym lepsza zabawa i okazja na owocną wymianę, ale to na Tobie spoczywa honor (i obowiązki) organizatora. Wszelkie skargi, zażalenia, pytania i pretensje będą spływać do Ciebie.

Organizując swap - party poszukaj sponsora. Być może masz znajomych w hurtowniach, których logo i adres umieścisz na zaproszeniach i ulotkach. Darmowe dystrybutory wody, misy z cukierkami i małe prezenciki dla uczestników to fajny gest. Pomyśl, czy Twoje swap – pary, będzie miało motyw przewodni - np. jesienne inspiracje, witamy nowy sezon, lata 80-te, retro-vintage. Upewnij się, że na imprezę uczestnicy przyniosą ubrania (i dodatki) we wszystkich rozmiarach: to żadna atrakcja organizować wymianę ciuchów tylko w rozmiarze S. Niech uczestnicy przyniosą różne rodzaje ubrań i dodatków, a nawet biżuterię. Postaw warunek: nie przynosimy niczego, czego nie zaproponowałyśmy najbardziej wybrednej koleżance.

Zastanów się, ile przestrzeni potrzebujesz: może nie od razu konieczne będzie organizowanie wymiany ciuchów na boisku szkolnym, ale też nie pozwól, żeby Twoi goście tłoczyli się w ścisku. Popytaj np. czy nie ma wolnej sali w szkole czy kościele w Twojej dzielnicy. Możesz zaproponować, że uczestnicy będą oferować datki na szczytny cel, a rzeczy, które nie znajdą amatorów, zostaną przekazane np. dla domu samotnej matki. Zaproponuj właścicielowi sali, że notka o jego geście znajdzie się w lokalnej gazecie, czy portalu internetowym dzielnicy , którego redaktorzy (zadbaj o to) zjawią się na imprezie.

Zorganizuj pudła oznakowane - koszule, topy, spodnie, dodatki (jeśli swap - party będzie konwencjonalną wymianą) lub stoiska, jeśli impreza będzie miała charakter giełdy. Może poprosić każdą z uczestniczek, aby wybrała jeden ze swoich ciuchów i opowiedziała jego historię. Legenda o spodniach, w których było się za kulisami koncertu Piaska, albo sukni ślubnej, która nigdy nie została ubrana bywają bardzo interesujące.

Zażegnuj kłótnie w zarodku. Mimo, że wymiana ciuchów to przede wszytki miłe spotkanie w gronie znajomych, swary o to, kto pierwszy chwycił rękaw bluzki z logo projektanta, bywają naprawdę ostre. Poinformuj, że w wypadku naprawdę wielkich kłótni, to uczestnicy swap - party decydują gremialnie, której ze stron jest lepiej w danym ciuchu. Sama też nie zaniedbuj swoich interesów – to Twoja impreza i masz się bawić świetnie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)