Rewolucyjna zmiana w sanatoriach. Chodzi o skierowania

Nadchodzi rewolucja w sanatoriach, która przyniesie ogromne ułatwienia dla pacjentów. Od 1 lipca lekarze będą zobowiązani do wystawiania skierowań do uzdrowisk wyłącznie w formie elektronicznej. To oznacza znaczne uproszczenie procedur dla pacjentów.

Nadchodzi duża zmiana w sanatoriach
Nadchodzi duża zmiana w sanatoriach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.06.2023 21:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2020 roku około 406 tysięcy osób skorzystało z leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie na turnus czeka się średnio rok, co jest krótszym okresem niż przed pandemią.

Skierowanie do sanatorium będzie tylko elektroniczne

Ważne jest, aby pilnować terminów skierowań na leczenie sanatoryjne, które wystawia lekarz. Pacjent musi sprawdzić, czy skierowanie jest wypełnione prawidłowo i czytelnie, a następnie przesłać je do swojego oddziału NFZ (lub upewnić się, że zrobi to lekarz). Skierowanie musi dotrzeć do oddziału funduszu w ciągu 30 dni od daty wystawienia, w przeciwnym razie straci ważność.

Obecnie niektórzy lekarze wystawiają skierowania do uzdrowisk w wersji papierowej, a inni już korzystają z internetu. Jednak od 1 lipca wszyscy lekarze będą musieli wystawiać e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla pacjenta oznacza to przede wszystkim większą wygodę. E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia, dzięki czemu pacjent nie musi pilnować terminów ani przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Jak podkreśla w komentarzu dla "Faktu" Filip Nowak, prezes NFZ, taki automatyczny zapis sprawia, że załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne.

Sanatorium. Papierowe skierowanie tylko w jednym wypadku

Jak będzie teraz wyglądać procedura? Kiedy zarejestrujemy się w systemie, skierowanie zostanie rozpatrzone przez lekarza-specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, który jest zatrudniony w NFZ. Następnie, w ciągu 30 dni od daty rejestracji skierowania w systemie, lekarz zakwalifikuje pacjenta na leczenie lub odrzuci skierowanie z powodów medycznych.

W przypadku, gdy skierowanie zostanie zatwierdzone, w systemie pojawi się informacja o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu pacjent otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie papierowej.

Warto zaznaczyć, że lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy nie będzie miał dostępu do internetu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl