Najgorsza część kurczaka. Aż roi się w niej od pasożytów
Pierś, polędwiczka, udka, skrzydełka, podroby - niemalże każdą część kurczaka da się przerobić na pyszne danie. Niestety, nie każda z nich nadaje się do spożycia ze względu na często występujące w nich pasożyty. Których elementów lepiej unikać?
11.08.2023 | aktual.: 11.08.2023 13:57
Mięso z kurczaka jest chętnie wybierane przez Polaków. Można przyrządzić go na wiele różnych sposobów, wykorzystując zarówno pierś, jak i skrzydełka, udka czy podroby. Nie każda część nadaje się jednak do spożycia. Niektóre z nich mogą zawierać niebezpieczne pasożyty. Których elementów lepiej nie jeść? Wyjaśniamy.
Czytaj także: W mig usuniesz "żyłki" z kurczaka. Genialny trik
Mamy słabość do kurczaka. Powodów jest wiele
Kurczak jest wartościowy oraz niskokaloryczny, a przy tym bogaty w białko, liczne aminokwasy i witaminy z grupy B. Statystyczny Polak spożywa aż 30 kilogramów tego mięsa rocznie. Przygotowanie jakiekolwiek części nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Wystarczy posypać je lubianymi przez siebie przyprawami, a następnie upiec je bądź usmażyć, żeby cieszyć się smacznym i pożywnym posiłkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej wybieramy pierś z kurczaka, ale równie często sięgamy po skrzydełka, udka czy podroby, takie jak płucka, serca, wątróbkę. Niektórzy przepadają też za kurzymi łapkami. Niestety, nie każda część kurczaka nadaje się do spożycia.
W głowie, płucach i ogonie kumulują się niebezpieczne substancje, a także liczne pasożyty, które po spożyciu zainfekowanego mięsa, mogą zagnieździć się też w naszym organizmie. Nie pomoże nawet obróbka termiczna, bowiem są one odporne na wysokie temperatury.
Jak przechowywać kurczaka, żeby się nie zepsuł?
Surowe mięso kurczaka nadaje się do spożycia zaledwie przez dwa dni po zakupie. Temperatura, jaka powinna panować w lodówce nie może być wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Dobra wiadomość jest taka, że kurczaka można mrozić. W zamrażarce może być przechowywany nawet przez miesiąc.
Warto pamiętać, że musi on zostać poddany obróbce termicznej. Gotowe mięso będzie białe z każdej strony, także wewnątrz. Delikatnie zaróżowione wymaga wydłużenia czasu smażenia czy pieczenia. Dlaczego? Surowy kurczak nie nadaje się do spożycia, bowiem zawiera szereg niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów. Przed smażeniem czy gotowaniem należy dokładnie umyć go pod bieżącą wodą.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl