Skomentowała decyzję Hołowni. "Wymyśla kolejne wymówki"

Skomentowała decyzję Hołowni. "Wymyśla kolejne wymówki"

Magdalena Biejat zabrała głos po ostatnim posiedzeniu Sejmu
Magdalena Biejat zabrała głos po ostatnim posiedzeniu Sejmu
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwanczuk/REPORTER
07.03.2024 08:56, aktualizacja: 07.03.2024 09:07

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat odniosła się do ostatnich wydarzeń na arenie politycznej, które dotyczą kobiet. Szymon Hołownia przesunął omówienie projektów dot. aborcji na kwiecień, przeciw czemu wyraźnie zaprotestowały posłanki Lewicy.

Magdalena Biejat pojawiła się w "Faktach po Faktach", gdzie wyraziła swoje zdanie dotyczące postępowań marszałka Szymona Hołowni. Przypomnijmy, że marszałek Sejmu przełożył obrady dotyczące projektów ws. aborcji na 11 kwietnia, czyli moment tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych.

W ocenie wicemarszałkini Senatu część posłów i senatorów kieruje się "uprzedzeniami i informacjami, które mają z lat dziewięćdziesiątych", gdy mowa o sprawach kobiet. Polityczka zwróciła też uwagę, że czekamy też na ruch Andrzeja Dudy, w sprawie ustawy o pigułce "dzień po".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nie znają rzeczywistości dzisiaj"

Magdalena Biejat podkreśliła, że dyskusja dotycząca zmian w prawie aborcyjnym w końcu musi odbyć się "w parlamencie, z otwartą przyłbicą, przed kamerami, ale również z udziałem środowisk obywatelskich".

- Wiem, że te wszystkie osoby chcą przyjść, opowiedzieć o swoim doświadczeniu, o tym, co wiedzą. Chcą przyjść lekarze i lekarki. Pozwólmy im przyjść, pozwólmy im zabrać głos i wysłuchajmy ich i podejmijmy taką decyzję, która będzie najlepsza dla kobiet - tłumaczyła wicemarszałkini.

Biejat zwróciła też uwagę, że osoby, które do tematu aborcji podchodzą z uprzedzeniami, powinny uważnie wysłuchać kobiet.

- Nie znają rzeczywistości dzisiaj. Nie wiedzą, na czym polega nowoczesne przeprowadzanie aborcji. Myślę, że to dobrze by nam wszystkim zrobiło, gdyby tę debatę odbyć. Ja tej debaty chcę. Jesteśmy na tę debatę gotowi. Tego chcą kobiety i mężczyźni - wyjaśniła w "Faktach po Faktach".

"Tu naprawdę chodzi o nasze życie"

Wicemarszałkini Senatu nie miała taryfy ulgowej dla Szymona Hołowni. Powiedziała wprost, że marszałek Sejmu "wymyśla kolejne wymówki", a także "znajduje sobie sojuszników w postaci Konfederacji", aby nadal powstrzymywać dyskusję dotyczącą aborcji.

- W czasie głosowania na prezydium Sejmu była dyskusja na temat tego, czy na tym posiedzeniu zacząć dyskusję na temat projektów aborcyjnych. Lewica i Koalicja Obywatelska oczywiście były za tym, żeby tę dyskusję zacząć. Niestety Trzecia Droga wspólnie z Konfederacją zablokowały tę decyzję - zwróciła uwagę Biejat we wspomnianym programie.

Jak słusznie zauważyła, Polska 2050, na czele z Szymonem Hołownią, pojawiała się na protestach kobiet. Nic więc dziwnego, że kobiety oczekują, spełnienia składanych obietnic. Wicemarszałkini stwierdziła, że Polki wciąż słyszą, że nadal nie jest to właściwy czas, aby zająć się ich sprawami. Podkreśliła, że przecież kobiety nie oczekują przeanalizowania wszystkich ustaw na jednym posiedzeniu Sejmu. Chcą jedynie, aby w końcu rozpocząć tę ważną dyskusję.

- Jako polityczka, jako kobieta, najbardziej boję się tego, że zawsze znajdzie się jakiś pretekst, żeby tego tematu nie ruszać. A tu naprawdę chodzi o nasze życie i o nasze bezpieczeństwo, o nasze zdrowie, o nasze poczucie, że możemy zaufać naszym lekarzom, że oni nie będą się bali, że nie będą się bali nam pomagać nasi najbliżsi (...). Mówimy naprawdę o sprawach życia i śmierci, o sprawach bezpieczeństwa, o tym, żeby czuć się w Polsce dobrze - wyznała w "Faktach po Faktach".

Prezydent użyje weta? "Niech pokaże, po której stronie stoi"

Wicemarszałkini Senatu wspomniała też, że na biurko prezydenta trafi ustawa o pigułce "dzień po". Jak podkreśliła, ma już dość słuchania o tym, że prezydent wszystko zawetuje.

- A niech wetuje, niech pokaże, po której stronie stoi. Niech pokaże, to też dobrze wiedzieć, niech jasno pokaże - stwierdziła.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl