UrodaSkórki przy paznokciach - jak usuwać zadziory przy paznokciach?

Skórki przy paznokciach - jak usuwać zadziory przy paznokciach?

Skórki przy paznokciach zadzierają się, gdy skóra dłoni jest mocno przesuszona i narażona na różne uszkodzenia. Słynne zadziory są bardzo nieestetyczne i stanowią zmorę niejednej kobiety. Poznaj domowe sposoby na to, jak usunąć skórki przy paznokciach.

Skórki przy paznokciach - jak usuwać zadziory przy paznokciach?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Ridofranz

23.06.2018 13:10

Zadziory przy paznokciach - przyczyny powstawania

Nieprawidłowa dieta, niedobór odpowiednich witamin, złe nawyki i niedbałość o skórę dłoni to główne przyczyny nawracających zadziorów przy paznokciach. Sucha skóra to podstawa dla pojawienia się zadzierających się skórek. Zbyt częsty kontakt z wodą jest szkodliwy dla skóry dłoni, ponieważ woda o wysokiej bądź niskiej temperaturze znacząca wysusza skórę.

Jak się okazuje praca biurowa również wpływa na kondycję skóry i wzrost ryzyka pojawienia się zadziorów przy paznokciach. Otóż papier, z którym ma się częsty kontakt, pochłania ochronną warstwę tłuszczu produkowaną przez skórę. Niezabezpieczona tą warstwą skóra, szybciej się wysusza i skórki przy paznokciach pękają.

Powodem uszkodzeń skóry przy paznokciach jest także częste używanie detergentów, tym bardziej bez zakładania rękawiczek ochronnych. Szkodliwym detergentem jest nawet płyn do naczyń, który zazwyczaj jest używany codziennie. Skórkom przy paznokciach szkodzi również nieprawidłowe ich wycinanie, a także obgryzanie paznokci. Zbyt głębokie i częste wycinanie skórek powoduje znacznie szybsze ich odrastanie, a obgryzanie paznokci sprzyja powstawaniu zadziorów i zgrubiałej skóry przy paznokciach.

Należy pamiętać, że zły stan skóry w okolicy paznokci, to także sygnał o złym stanie zdrowia lub niedoborach witamin czy wartościowych minerałów. Zdrowa dieta powinna być bogata w witaminy A, E i B. Witamina C natomiast uchroni nasze dłonie przed infekcjami bakteryjnymi.

Skórki przy paznokciach - jak zapobiegać zadziorom?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w zapobieganiu powstawania zadziorów przy paznokciach jest regularne natłuszczanie i nawilżanie skóry dłoni. Nawilżanie powinno wejść w nawyk każdej kobiety, która marzy o wypielęgnowanych dłoniach. Aby skóra była zawsze odpowiednio nawilżona, należy pamiętać tylko o kilku prostych zasadach.

  • Po każdym myciu rąk powinno użyć się kremu nawilżającego, który trzeba wetrzeć również w skórki.
  • Raz dziennie warto wetrzeć w dłonie olejek witaminowy, oliwę z oliwek, olejek rycynowy lub arganowy.
  • Dłonie należy myć w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Zbyt zimna i zbyt gorąca woda wysuszają skórę, podobnie niska temperatura powietrza w zimie, źle wpłynie na stan skóry dłoni.
  • Aby sprawniej dbać o nawilżoną skórę, warto w kuchni obok płynu do naczyń położyć rękawice ochronne, a także balsam lub krem do rąk, który zaraz po użyciu wody z detergentem będzie można zaaplikować na dłonie.

Domowe sposoby na zadzierające się skórki

Jak szybko pozbyć się zadziorów?. Ważne jest prawidłowe usuwanie skórek przy paznokciach. Otóż zdecydowanie lepszym pomysłem od wycinania nadprogramowych skórek jest ich odsuwanie. Zanim przystąpi się do zabiegu usuwania skórek, należy odpowiednio przygotować dłonie. Na początku przygotować kąpiel dla dłoni, wraz z odżywczymi olejkami czy składnikami ziołowymi jak rumianek czy macierzanka. Następnym krokiem jest peeling, który wygładzi skórę oraz płytkę paznokcia. Aby ułatwić zabieg odsuwania skórek, warto nałożyć preparat zmiękczający skórki.

Do odsuwania skórek używamy drewnianego patyczka lub metalowego kopytka. Jeżeli skórki są wyjątkowe grube, wtedy usuwa się je przy użyciu cążek. Takie cążki muszą być bardzo ostre, żeby skórki zostały wycięte, a nie wyrwane. Na sam koniec trzeba intensywnie nawilżyć skórę przy pomocy kremu odżywczego. Ważną kwestią jest to, że przy wszystkich zabiegach dotyczących skóry, należy pamiętać o regularności. Tylko regularna pielęgnacja skóry pozwoli nam się cieszyć jej pięknym i zdrowym wyglądem na dłużej.

Zobacz także
Komentarze (0)