FitnessSkutki zdrowotne picia alkoholu. Alkohol a odchudzanie

Skutki zdrowotne picia alkoholu. Alkohol a odchudzanie

Picie alkoholu nie jest obojętne dla naszego zdrowia, a w szczególności dla sylwetki. Jaka jest kaloryczność poszczególnych rodzajów alkoholu i jaki mają one wpływ na organizm? Czy pijąc alkohol dostarczamy organizmowi wartości odżywczych?

Skutki zdrowotne picia alkoholu. Alkohol a odchudzanie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | pixaby

02.12.2018 | aktual.: 27.12.2018 13:48

Alkohol a zdrowie

Alkohol to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych używek, a dodatkowo jedna z tych, z których niełatwo jest nam zrezygnować. Warto jednak pamiętać, że nie są one wartościowym składnikiem diety, a ich pozytywny wpływ na organizm nie jest miarodajny wobec licznych skutków ubocznych.

Faktem jest, że dwa lub maksymalnie trzy kieliszki alkoholu dziennie pozytywnie wpływają na układ krążenia i serce, bowiem poprawiają krążenie krwi i delikatnie nas rozgrzewają. Jednak jest to prawdopodobnie jeden z niewielu pozytywnych aspektów ich stosowania pod względem zdrowia.

Dużo więcej i coraz częściej mówi się o ciemnych stronach stosowania alkoholu, szczególnie, że mamy niekiedy tendencję do przesadzania z jego ilością. Przede wszystkim alkohol ma działanie rakotwórcze, które niweluje jego pozytywny wpływ na nasze serce. To właśnie przez popularne trunki najczęściej cierpimy na raka gardła, żołądka, wątroby i piersi.

Oprócz tego ma on duży wpływ na nasz mózg i układ nerwowy, przez co rozluźnia nas i znieczula, ale w większości przypadków, niezależnie od właściwości alkoholu, kończy się to kacem i problemami żołądkowymi. Jeszcze inną kwestią jest kaloryczność alkoholu, bowiem składa się on z pustych kalorii, które sprzyjają tworzeniu tkanki tłuszczowej.

Alkohol - rodzaje, kaloryczność

Jednym z najpopularniejszych rodzajów alkoholu dostępnych na rynku jest bez wątpienia piwo. Ile kalorii ma piwo? Wbrew porozom nie jest ono najbardziej kalorycznym trunkiem dostępnym na rynku, jednak jego kaloryczność absolutnie nie należy do niskich. Mała butelka piwa jasnego pełnego o pojemności 0,33 litra ma około 162 kcal, natomiast piwa ciemnego pełnego - 224 kcal. Duża butelka lub puszka, której pojemność wynosi 500 ml, to już odpowiednio 245 i 340 kcal.

Warto jednak wspomnieć, że pomimo kalorii piwo zawiera też tiaminę, ryboflawinę, niacyjnę i witaminę B12, a więc nie jest całkowicie obojętny dla naszego zdrowia.

Skoro piwo jest kalorycznym trunkiem, to ile kalorii ma wino? Niestety również jest obfite w puste kalorie: kieliszek wina czerwonego wytrawnego o pojemności 120 ml to około 82 kcal, wina białego półwytrawnego 97 kcal, a czerwonego półsłodkiego 105 kcal. Najwięcej kalorii zawierają wina słodkie, bowiem są one niejednokrotnie sztucznie dosładzane.

Mimo wszystko wino także ma swoje dobre strony, bowiem pite rozważnie może nas wspomóc dzięki zawartości przeciwutleniaczy, wapnia, potasu i magnezu. Najbardziej kalorycznym i najmniej przydatnym dla organizmu alkoholem jest wódka, bowiem w 50 ml tego trunku znajdziemy aż 110 kcal. Bardzo kaloryczne są też rum i whisky - mają odpowiednio 69 i 87 kcal w 30 i 35 ml. Na dodatek są to kalorie całkowicie puste, a więc dla nas bezwartościowe.

Alkohol a odchudzanie

Alkohol i odchudzanie nie idą ze sobą w parze. Popularne trunki są bowiem nie tylko kaloryczne, ale także odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, bo spowalniają metabolizm. Jeżeli nie jesteśmy w stanie z nich zrezygnować, to warto je chociaż mocno ograniczyć – picie alkoholu w dużej ilości nie pomoże nam w odchudzaniu, a dodatkowo może je utrudnić bądź nawet uniemożliwić.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)