Tak reaguje ciało kobiety na stosunek. Wiele z nich ma podobne objawy

Tak reaguje ciało kobiety na stosunek. Wiele z nich ma podobne objawy

Czego doświadczają kobiety po seksie?
Czego doświadczają kobiety po seksie?
Źródło zdjęć: © Getty Images | skaman306
17.04.2024 21:04, aktualizacja: 18.04.2024 08:31

Kobiece ciało może różnie zareagować na stosunek seksualny. Zdarza się, że odczuwasz pieczenie, swędzenie, ból lub zauważyłaś na pościeli odrobinę krwi. Każda z tych reakcji jest czymś normalnym, jednak czasami niektóre z nich dobrze skonsultować z lekarzem.

Chociaż seks nie powinien być tematem tabu, wciąż wstydzimy rozmawiać się o życiu intymnym oraz o tym, jakie dolegliwości dotykają nas po samym stosunku. Podczas tak silnej aktywności fizycznej organizm może zareagować na różne sposoby. Nie obwiniaj się za to i nie panikuj. Wiele z nich to naturalne zachowanie twojego ciała.

Tak może zareagować kobiece ciało

Jedną z rzeczy, którą możesz odczuć w trakcie lub tuż po seksie, jest ból na wysokości podbrzusza. W niektórych przypadkach jest to łagodny objaw przypominający tępy ból, lecz u niektórych objawia się skurczami.

Dyspaurenia, bo właśnie tak nazywa się to zjawisko, to uwalnianie się oksytocyny podczas seksu, co może prowadzić do skurczy macicy. Jeśli ból zdarza się rzadko i nie jest silny, nie musisz się tym martwić, jeśli jednak po każdym zbliżeniu czujesz podobne skurcze, warto umówić się na wizytę ginekologiczną i skonsultować to z lekarzem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pieczenie, wysypka i podrażnienia

Lekkie pieczenie lub kłucie po seksie, które może objawić się podczas oddawania moczu, nie oznacza infekcji dróg moczowych. Z reguły ustępuje ono po kilku godzinach i wynika z nadaktywności dna miednicy lub obrzęku tkanek pochwy. Zapobiegać można im, oddając mocz przed i po seksie. Podrażnienia lub obtarcia skóry są zazwyczaj niegroźne i zazwyczaj powinny ustąpić same. Pojawiają się szczególnie przy obecności owłosienia u jednego, lub obojgu partnerów. Jeśli jednak podrażnienie nie mija, warto skonsultować się z lekarzem.

Reakcje skórne mogą również wynikać z użycia nowych lubrykantów, prezerwatyw, czy zabawek erotycznych. Jeśli zmiana produktów nie poprawi sytuacji, warto skontaktować się z lekarzem - być może rozwinęła się u ciebie alergia na nasienie. Lekkie swędzenie zwykle mija samoistnie, jednak gdy zauważysz wysypkę lub obrzęk, nie bój się zadzwonić do ginekologa.

Jeśli zobaczysz na pościeli kilka kropel krwi, nie ma powodu do niepokoju. Regularne krwawienia po stosunku wymagają jednak weryfikacji pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową lub innych problemów zdrowotnych.

Co należy zrobić po stosunku?

W trakcie seksu bakterie mogą dostać się do cewki moczowej i doprowadzić np. do zapalenia pęcherza. Dlatego po stosunku pamiętaj, żeby skorzystać z toalety i oddać mocz. Następnie zadbaj o higienę miejsc intymnych. Nie oznacza to, że tuż po musisz szybko i dokładnie myć swoje ciało. Delikatne przemycie chwilę później wystarczy. 

Tutaj dobrze jest sięgnąć po odpowiednie produkty przeznaczone do miejsc intymnych. Pamiętaj też, że pochwa jest wyposażona w naturalny mikrobiom, dzięki czemu sama potrafi się oczyścić, dlatego delikatnie oczyść miejsca dookoła. Nie zapominaj o myciu rąk, które w trakcie seksu wędrują w różne miejsca.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta