Trądzik na brodzie - skąd się bierze i jak się go pozbyć?
27.06.2018 21:03, aktual.: 02.07.2018 13:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trądzik u dorosłych to przewlekła choroba skóry, która pojawia się nagle i trudno jest się jej pozbyć. Objawia się powstawaniem wykwitów skórnych zazwyczaj o charakterze zapalnym na dolnej części twarzy (okolice ust, broda, linia żuchwy) oraz szyi i dekolcie. Pojedyncze zmiany mogą utrzymywać się nawet do dwóch miesięcy.
Pryszcze na żuchwie – przyczyny powstawania
Trądzik kojarzy się z przypadłością typowo młodzieżową. Specjaliści zauważyli wzrost problemów ze skórą również u osób dorosłych. Trądzik wieku dojrzałego ma dość łagodny charakter, ale jest przewlekły i skomplikowany w leczeniu. Objawia się przez krosty na brodzie i pryszcze na żuchwie. Przyczyn jego występowania należy szukać w nadmiernym stresie i niezdrowym stylu życia, ale również w nieodpowiedniej i niedostatecznej pielęgnacji cery.
Trądzik na brodzie – jak go zwalczyć?
Pryszcze na żuchwie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich podłożem w dojrzałym wieku nie są bowiem hormony, dlatego pielęgnacja przeciw klasycznemu trądzikowi nie przyniesie skutecznych efektów. Konieczna jest konsultacja u dermatologa, który dobierze odpowiednią terapię. Na trądzik na brodzie stosuje się antybiotyki, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednak ze względu na możliwe skutki uboczne (nudności i wymioty, biegunka i bóle brzucha, senność, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, przebarwienia zębów)
ich aplikowanie jest ograniczone. W trudnych przypadkach trądziku na brodzie oraz w sytuacji, gdy pacjent nie reaguje na antybiotykoterapię stosowane są retinoidy (pochodne witaminy A)
, a w szczególności – izotretinoina.
Pryszcze na brodzie a codzienna pielęgnacja skóry
Preparaty, które są stosowane do zwalczania pryszczy na żuchwie, mają też zbawienny wpływ na skórę twarzy. Przykładem jest stosowany w kremach retinol, który zapobiega zaburzeniom rogowacenia naskórka, ale i sprzyja odnowie skóry, rozjaśnia przebarwienia, a także wyraźnie spłyca zmarszczki. Jednoczesne działanie odmładzające i przeciwzapalne ma także stosowana w kremach witamina C. Wspomóc proces leczenia może fototerapia, która polega na poddawaniu skóry działaniu lasera emitującego światło niebieskie lub czerwone, które niszczy bakterie i poprawia kondycję cery. Natomiast zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego pomogą pozbyć się blizn i przebarwień.
Trądzik na brodzie – jak dbać o twarz?
By pryszcze na żuchwie zniknęły należy regularnie stosować preparaty, które zawierają w sobie aloes, kwas salicylowy i cynk. Koniecznością jest systematyczne i dokładne oczyszczanie skóry, a także złuszczanie przy pomocy peelingów na bazie kwasu migdałowego lub glikolowego. Dla wielu kobiet koniecznością będzie makijaż kamuflujący. W tym celu najlepiej używać specjalnie do tego przeznaczonych kosmetyków, które dodatkowo mają właściwości sprzyjające leczeniu, np. antybakteryjne i matujące. Zaleca się również stosowanie kosmetyków mineralnych, które są złożone z minimalnej ilości składników naturalnych, dzięki czemu są delikatne, łagodne i nie podrażniają skóry. Warto również zadbać o zdrowy styl życia i właściwą dietę bogatą w naturalne produkty, a także witaminy oraz minerały. Należy również unikać nadmiernego stresu, a trądzik na brodzie powinien ustąpić.