Trądzik skóry głowy. Czy wiesz, jak zaradzić zmianom skórnym? Pozbądź się krostek szybko i skutecznie
02.09.2020 09:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trądzik skóry głowy okazuje się swędzącym i bardzo dokuczliwym problemem, który utrudnia codzienną pielęgnację włosów i układanie fryzury. Leczenie tego typu zmian jest bardziej uciążliwe, niż w przypadku trądziku na twarzy, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku skóry głowy, sprawdź poniższe informacje.
Trądzik skóry głowy brzmi dosyć tajemniczo i zaskakująco, ale nie ma w tym niczego dziwnego. W końcu krostki powstają dokładnie tak samo, jak trądzik na plecach czy twarzy. Z tą jedną różnicą, że na głowie jest praktycznie niewidoczny. Przyczyn powstawania trądziku skóry głowy jest wiele, dlatego warto o nich pamiętać, gdy zamierzasz podjąć leczenie.
Trądzik skóry głowy – dlaczego się pojawia?
Trądzik skóry głowy pojawia się z powodu zanieczyszczeń zgromadzonych przy ujściach gruczołów łojowych. Wywołane wypryski są wynikiem nadprodukcji sebum albo ze względu na zbyt rzadkie mycie włosów. Również różne choroby, zaburzenia hormonalne i zbyt duża ilość cukru w diecie bezpośrednio wpływają na podrażnienie skalpu.
Trądzik skóry głowy – jak leczyć?
Nie można wyciskać ani rozdrapywać trądziku na skórze głowy, aby nie rozsiać krostek po pozostałej przestrzeni. Jeśli jednak nie podejmiesz odpowiednich kroków, pryszcze na głowie mogą spowodować także nadmierne wypadanie włosów oraz inne stany zapalne. Gdy zauważysz, że trądzik nie znika po kilku dniach, a całe pasma zaczynają się przetłuszczać, koniecznie skonsultuj się dermatologiem, który wskaże odpowiednią formę leczenia. Doskonałym środkiem na trądzik na skórze głowy jest cynk i kwas salicylowy – oba składniki wysuszają zmiany oraz dezynfekują skórę. Pomocne mogą się okazać także szampony przeciwłupieżowe z cyklopiroksyną. W niektórych przypadkach trądzik może być wywołany przez zapalenie mieszków włosowych, a wówczas niezbędny będzie antybiotyk.
Trądzik na skórze głowy – jak pielęgnować skalp?
Zauważając trądzik na skórze głowy, dobrze przyjrzyj się składom szamponów i innych kosmetyków do pielęgnacji. Często właśnie niektóre składniki mogą okazać się problematyczne i wystarczy zmiana produktów. Zatkanie porów powodują wszelkiego rodzaju oleje, szczególnie jeśli są nakładane bezpośrednio na skórę – sprawdzaj odżywki z emolientami. Zrezygnuj także z kosmetyków do stylizacji, które także mogą wywołać trądzik na skórze. Regularnie stosuj peeling do skalpu oraz delikatny szampon oczyszczający.