Trening funkcjonalny - na czym polega? Zasady, ćwiczenia, korzyści
Trening funkcjonalny polega on na odtwarzaniu ruchów, które wykonujemy podczas codziennych czynności, a więc dla wielu jest to sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jak dokładnie wygląda trening funkcjonalny i jakie daje efekty?
11.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 10:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny, jak sama nazwa wskazuje, odznacza się wśród innych form ćwiczeń swoją użytecznością w codziennym życiu. Polega on głównie na imitacji ruchów podobnych do tych, które wykonujemy na co dzień, co ma być jego największą zaletą. Największą różnicą pomiędzy treningiem funkcjonalnym a innymi formami aktywności fizycznej jest to, że wykonywane przez nas ruchy aktywizują do pracy zarówno nasze ciało, jak i umysł, a wszystko dzięki serii wielopłaszczyznowych i niczym nieskrępowanych ruchów.
Ta forma aktywizacji może być wyjątkowo pożyteczna, dlatego zdecydowanie nie warto jej lekceważyć. Trening funkcjonalny jest tą formą ćwiczeń, która prezentuje holistyczne podejście do trenowania. Jego podstawowymi zasadami są funkcjonalność ćwiczeń oraz ich wielostawowość, a więc są one zarówno przydatne, jak i pomagają się skupić na wszystkich partiach mięśni. Dzięki ćwiczeniom wielostawowym poprawia się działanie naszego układu krążenia i wzrasta wydolność organizmu, a także pomagają nam wzmocnić mięśnie.
Zalety treningu funkcjonalnego
Właściwości treningu funkcjonalnego różnią się od tych dostosowanych do potrzeb kulturystów, dlatego wzmacniają one nasze ciało i poprawiają wydolność organizmu, jednak nie rozbudowują w wyraźny sposób naszej masy mięśniowej. W ramach ćwiczeń imitujemy codziennie czynności, takie jak wchodzenie po schodach czy klękanie, aby zawiązać sznurowadło, jednak powtarzamy te czynności jak najdokładniej i wielokrotnie.
Dzięki takiej formie treningu poruszamy się pewniej i wydajniej, a dodatkowo poprawiamy koordynację ruchową i wspomagamy krążenie krwi. Znacznie poprawia się też stan naszych mięśni głębokich.
Jak wygląda trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny uchodzi za jeden z najprostszych zestawów ćwiczeń, jednak są to jedynie pozory. Aby nasz wkład w trening odniósł oczekiwane rezultaty musimy narzucić sobie wysokie tempo ćwiczeń i wykonywać daną aktywność od 45 do nawet 90 sekund bez przerwy.
Jedna seria to oczywiście jedno ćwiczenie powtórzone nawet kilkadziesiąt razy, a po jego zakończeniu musimy jak najszybciej rozpocząć kolejne. Musimy też zadbać o różnorodność wykonywanych ruchów, aby lepiej rozciągnąć mięśnie, dlatego możemy w tym celu używać mniej lub bardziej specjalistycznych urządzeń.
Plan treningu funkcjonalnego musi obejmować takie formy aktywności, które pomogą nam na wyćwiczenie mięśni wszystkich partii ciała. Możemy oczywiście ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni, jednak w pierwszym z przypadków musimy sami zapewnić sobie dostęp do przyrządów lub ich zamienników. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń wykonywanych w ramach treningu funkcjonalnego jest BOSU, które jest połączeniem piłki i stepa.
Kluczem w tym przypadku jest koordynacja i ciągłe balansowanie, które wspomaga nasze mięśnie gładkie. Wiele ćwiczeń możemy sobie również wymyślać sami bazując na naszych codziennych doświadczeniach.