UrodaTwarz pod ziołową ochroną

Twarz pod ziołową ochroną

Masz wrażliwą cerę i trochę wolnego czasu? Wykorzystaj moc natury do codziennej pielęgnacji, a twoja buzia znowu stanie się promienna, świeża i ładna. Oto kilka przepisów na piękną cerę, sprawdź już dziś.

Twarz pod ziołową ochroną
Źródło zdjęć: © sxc.hu

30.03.2010 | aktual.: 31.03.2010 22:48

Masz wrażliwą cerę i trochę wolnego czasu? Wykorzystaj moc natury do codziennej pielęgnacji, a twoja buzia znowu stanie się promienna, świeża i ładna.

Oczyszczanie

Woda z kranu i zwykłe mydła wysuszają skórę twarzy, podrażniają ją i sprawiają, że staje się napięta, nieprzyjemna w dotyku. Spróbuj myć ją ziołowym mleczkiem, a jej stan powinien się szybko poprawić. Oczywiście, możesz je kupić w najbliższej drogerii, jednak pamiętaj, że gotowe preparaty zawierają substancje syntetyczne i konserwujące, wywołujące alergie.

Jeśli masz cerę suchą, przygotuj samodzielnie do mycia mleczko rumiankowe. Do jego przygotowania potrzebujesz garnek z płaszczem wodnym, dwie łyżeczki koszyczków rumianku i pół szklanki tłustego mleka. Mleko, do którego wsypujemy zioła, ogrzewamy przez pół godziny w specjalnym garnku, lub grzejemy na parze. Po ostygnięciu trzeba je przecedzić przez gazę i można przystąpić do mycia.

Preparat nanoś na buzię wacikiem. W ten sposób usuniesz także jego nadmiar. Jeśli jesteś uczulona na rumianek lub nie cierpisz jego zapachu, zastąp to zioło kwiatem lipy, czarnego bzu, albo fiołkiem wonnym.

Skóra tłusta

Te zioła i mleko nie nadają się dla osób, które mają skórę tłustą. Mleczko lepiej zrobić (tą samą techniką) z maślanki i 2 łyżek zmielonych nasion kopru włoskiego. Efekty oczyszczające zapewnią także ziele krwawnika czy oczaru wirginijskiego, które nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju cery.

Aby usunąć nadmiar mleczka czy mydła ze skóry tłustej, przygotuj tonik z czterech łyżek ziela skrzypu, łyżki pokrzywy i rozmarynu. Zaparz zioła w 1/2 litra wrzątku. Po ostudzeniu dodaj 1/2 litra białego, wytrawnego wina i pozostaw w ciemnym naczyniu na dwa tygodnie. Potem przecedź przez gazę.

Do cery suchej bardziej pasuje mieszanka lipy, rumianku i rozmarynu (po dwie łyżki). Przygotowanie, jak toniku do cery tłustej, ale po odcedzeniu warto do mieszanki dodać łyżkę miodu.

Popularnymi i łatwiejszymi do przygotowania tonikami do każdego rodzaju skóry są bardzo mocne napary z rumianku, czarnego bzu, albo róży.

Maseczki od czasu do czasu

Masz wolny wieczór, dzieci w kinie, mąż na brydżu... Zrób sobie maseczkę. To nie tylko ważny zabieg dla zdrowia i urody cery, ale i sposób na relaks, odprężenie.

Naturalna nie powinna podrażnić twarzy, ale 100% pewności nie ma nigdy. Nawet czyste zioła mogą przecież uczulać, zatem jeśli tylko poczujesz swędzenie, pieczenie lub inne podrażnienie twarzy po naturalnym kosmetyku, zmyj buzię starannie czystą, przegotowaną wodą i o danym specyfiku (i innych na bazie uczulającej rośliny) po prostu zapomnij.

Odczyn alergiczny może pojawić się i po zwykłym naparze. Przy maseczkach zdarza się częściej, bo działają silniej i nie stosuje się ich zazwyczaj częściej, jak raz, góra dwa razy na tydzień. Gdy maseczka jest jeszcze ciepła, nakładamy ją na twarz wacikiem. Zmywamy po ok. 20 minutach. Gdy maska zasycha ci na buzi, raczej staraj się nie śmiać i poruszać. Po prostu myśl o czymś miłym i czekaj, aż czas minie.

Maska w zależności od cery

Do skóry tłustej, łojotokowej, najlepsza jest maska ze zmielonych ziół: skrzypu, dziurawca i fiołka trójbarwnego (w równych proporcjach). Zaparzamy je w 1/2 szklanki wrzątku. By zagęścić nakładaną masę, można dodać pszennych otrąb lub glinki zielonej.

Jeśli na twarzy masz wypryski, stan zapalny, wykorzystaj moc zmielonej lawendy, szałwii i mięty (po łyżce każdego z ziół). Działają odkażająco, leczniczo, łagodząco. Maseczkę robi się podobnie, ale do zagęszczenia najlepiej nadaje się łyżka płatków owsianych.

Gdy borykasz się z typowymi problemami dla cery suchej (napięcia, zaczerwienienia, podrażnienia), powinien pomóc rozmaryn. Zastosuj dwie łyżki tego zioła na pół szklanki wrzątku plus łyżka miodu, a skóra powinna się wygładzić, odetchnąć. Jeśli masz rozszerzone naczynka, najlepszy będzie tandem: krwawnik i kwiat kasztanowca.

Źródło artykułu:WP Kobieta
oczyszczaniemaseczkaskóra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)