Uderza w Dowborów. "Składamy zawiadomienie do prokuratury"

Uderza w Dowborów. "Składamy zawiadomienie do prokuratury"

Joanna i Maciej Dowborowie wystąpili w świątecznej reklamie alkoholu
Joanna i Maciej Dowborowie wystąpili w świątecznej reklamie alkoholu
Źródło zdjęć: © AKPA
07.11.2023 14:41, aktualizacja: 07.11.2023 16:26

Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor wystąpili w świątecznej reklamie charytatywnej akcji rozdawania posiłków dla potrzebujących. Szkopuł w tym, że zorganizował ją producent alkoholu. Uwagę na to zwrócił Jan Śpiewak. "Ile z tych osób nie ma pieniędzy na jedzenie, bo rodzice wszystko przepili?" - napisał.

Świąteczne reklamy budzą najczęściej pozytywne emocje. Z tą jest jednak odwrotnie, a powód jest oczywisty. Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor wystąpili w świątecznej reklamie, w której promują jedną z marek piwa dla sieci sklepów Biedronka. Choć wiąże się ona z akcją charytatywną rozdawania posiłków dla pięciu milionów potrzebujących, internauci są oburzeni. Wielu zwraca uwagę na fakt, ile osób potrzebujących miało zrujnowane święta ze względu na uzależnienie jednego z rodziców od alkoholu oraz przemoc.

Jan Śpiewak krytykuje reklamę z Dowborami

Szczególną uwagę na świąteczną reklamę alkoholu z udziałem Dowborów zwrócił na swoim profilu na Instagramie polityk i działacz Jan Śpiewak.

"Świąteczna kampania piwa, przebrana za akcję charytatywną rozdawania posiłków dla potrzebujących, zyskała ich wizerunki. Ile z tych osób nie ma pieniędzy na jedzenie, bo rodzice wszystko przepili? Ile z tych osób nie może związać końca z końcem, bo stracili wszystko przez nałóg? Co stanie, jeśli zaczniemy budować jeszcze więcej skojarzeń ze świętami i wielopakiem piwa?" - napisał Śpiewak.

Dodał, że "jest to nie tylko niemoralne, ale również stanowi przestępstwo". Z tego też względu sprawa zostanie przekazana do prokuratury. Aktywista zaapelował do małżeństwa, by "przeprosili za udział w tej kampanii i przekazali fortunę, którą zarobili w jej ramach, na rzecz ofiar alkoholizmu". Pojawiła się też prośba do agencji reklamowych, by nie przyjmowali podobnych zleceń, a także do sieci Biedronka, "żeby zdjęła z drzwi swoich dyskontów tę reklamę".

"Święta bez alkoholu to marzenie milionów Polaków. Dzisiaj święta kojarzą im się z traumą i cierpieniem" - zauważył we wpisie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opublikował historie poszkodowanych osób

Jan Śpiewak zamieścił także w tym samym poście wiele wiadomości od internautów i internautek, którzy opisali w nich wspomnienia ze zrujnowanych przez alkohol świąt.

"Jednej Wigilii, wracając od rodziny, nachlany ojciec pobił moją mamę. Najszczęśliwsze święta to te, gdy zachlany zostawał sam w domu" - brzmi jedna z nich.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.