Ukrywały ciążę – przez 9 miesięcy!
Ciąża to stan, który w bardzo widoczny sposób zmienia ciało kobiety. Najbardziej znamienny jest oczywiście szybko rosnący brzuszek. Ponadto, panie często przybierają znacznie na wadze, zmienia się sylwetka i rysy twarzy. Tym dziwniejszy wydaje się fakt, iż niektórym kobietom udawało się ukrywać ciążę przez pełne 9 miesięcy! Dlaczego decydowały się na taki krok? Czy trzymanie ciąży w tajemnicy jest groźne dla życia dziecka?
Ciąża to stan, który w bardzo widoczny sposób zmienia ciało kobiety. Najbardziej znamienny jest oczywiście szybko rosnący brzuszek. Ponadto, panie często przybierają znacznie na wadze, zmienia się sylwetka i rysy twarzy. Tym dziwniejszy wydaje się fakt, iż niektórym kobietom udawało się ukrywać ciążę przez pełne 9 miesięcy! Dlaczego decydowały się na taki krok? Czy trzymanie ciąży w tajemnicy jest groźne dla życia dziecka?
W większości kultur ciąża uznawana jest za stan błogosławiony, a przyszłe matki posiadają uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie. Nie inaczej jest w Polsce. Dawno już minęły czasy, kiedy ciężarną dziewczynę wyrzucano ze szkoły. Obecnie dyrekcja i nauczyciele starają się pomóc przyszłej matce ukończyć edukację i zapewnić jak najlepsze warunki w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Również pracodawca nie ma prawa zwolnić ciężarnej kobiety.
Przeważnie ciąża, szczególnie ta nieplanowana, wiąże się z przeżyciem dużego szoku. Przyzwyczajenie się do myśli o nowej roli oraz poinformowanie o wszystkim partnera i otoczenie to nierzadko spore wyzwanie. Jednak o wiele bardziej dramatycznym i desperackim krokiem jest próba zatajenia swojego stanu i to przez cały okres trwania ciąży. Powszechnie wiadomo, jak ważne są badania profilaktyczne u ginekologa, by nie wspomnieć już o niesamowitym obciążeniu psychicznym przyszłej matki. Kim są osoby, które ukrywały ciążę?
Tragiczne skutki
O kobietach, które ukrywały ciążę przez pełne 9 miesięcy dowiadujemy się głównie z anegdotek. Czasami słyszy się opowieści, jakoby gdzieś na wsi kobieta skutecznie ukrywała swój stan przez cały okres ciąży, tydzień przed porodem wciąż pracowała na polu, a w końcu trafiała na pogotowie z powodu… rzekomego zapalenia wyrostka. Ciężko zweryfikować prawdziwość tych historii, istnieją jednak dobrze udokumentowane przypadki, które potwierdzają, iż takie rzeczy naprawdę się zdarzają.
Nieliczne przypadki ukrywania ciąż, które trafiają do wiadomości opinii publicznej, dotyczą przeważnie młodych matek z poważnymi problemami rodzinnymi lub emocjonalnymi. Ostatnio The Daily Telegraph poinformował o 22-letniej Donnie Hunt, która ukrywała swój stan w obawie przed tym, iż opieka społeczna odbierze jej dziecko. Niestety, jej historia zakończyła się tragicznie.
Partner Brytyjki był skazany za przemoc seksualną, toteż opieka społeczna odebrała parze ich poprzednie dziecko. Gdy Hunt dowiedziała się, że jest w drugiej ciąży, postanowiła nie ujawniać swojego stanu. Nie chodziła na badania kontrolne, nie korzystała również z żadnej innej formy opieki zdrowotnej.
Choć pod koniec ciąży kobieta zachorowała na ciężkie zapalenie płuc, nie zgłosiła się do lekarza. Jej stan ciągle się pogarszał, jednak oczekiwała samoistnej poprawy. W końcu, kiedy 24 października 2010 roku Hunt nie mogła złapać tchu, jej partner Harris zadzwonił po karetkę. W szpitalu natychmiast przeprowadzono cesarskie cięcie. Syn kobiety przeżył, jednak jej samej nie udało się uratować.
Nie wiedzieli nawet rodzice
Również w Polsce media informowały o przypadkach ukrywania ciąży. W 2009 roku, w malutkiej wsi w gminie Przelewice, 14-letnia Agnieszka urodziła córeczkę w szatni przy szkolnej sali gimnastycznej, podczas lekcji W-F-u. Zarówno jej jak i dziecku nic się nie stało, nowonarodzoną dziewczynką szybko zaopiekowali się pracownicy szkoły oraz pogotowie.
O ciąży Agnieszki nie wiedział zupełnie nikt – ani nauczyciele, ani koleżanki, ani nawet matka dziewczynki. Prokuratura szybko zajęła się poszukiwaniem ojca dziecka, wszak współżycie seksualne z osobą poniżej 15 roku życia jest w Polsce karalne. Nieoficjalnie wiadomo, że sama Agnieszka twierdzi, iż została zgwałcona.
Natura problemu
Większość osób dziwi się, iż kobieta w ogóle może ukryć coś tak oczywistego jak ciąża. Niektórzy nie do końca wierzą w powyższe opowieści. O prawdziwości tych historii może świadczyć chociażby fakt, iż niektóre kobiety same dowiedziały się o swoim stanie dopiero na sali porodowej. Jako dowód można przedstawić chociażby bohaterki znanego programu „Ciąża z zaskoczenia” emitowanego na Discovery travel&living.
Specjaliści tłumaczą, iż jeśli kobieta ma nadwagę, a dodatkowo nie ma wielkiego brzucha, może w pewnych warunkach ukryć swój stan. Jednak mało która przyszła mama decyduje się na taki krok. Jeżeli już kobieta ukrywa ciążę, przeważnie ma to związek z pracą lub wścibskimi sąsiadami. Nawet w takim wypadku nie powinno się jednak dopuszczać do tego, żeby zaniedbać badania lekarskie!
Przypominamy, iż według polskiego prawa pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży. Ciężarna ma obowiązek poinformowania swojego szefa o swoim stanie tylko w przypadku, jeżeli jej praca zagraża zdrowiu lub życiu dziecka. Wówczas pracodawca musi przenieść kobietę na inne stanowisko.
Ukrywanie ciąży jest groźne głównie z powodu braku odpowiedniej opieki lekarskiej. Dane statystyczne są bezlitosne. Tylko w 2009 roku zarejestrowano 2,4 tysięcy zgonów dzieci poniżej 1 roku życia, w tym 70% to noworodki – podaje GUS. Przyczyną tak wysokiej śmiertelności są często patologie ciąży lub choroby okresu okołoporodowego, którym nierzadko można by było zapobiec, gdyby kobieta poddawała się stałej opiece specjalistów.
To jednak nie wszystkie możliwe konsekwencje ukrywania ciąży. – Po porodzie w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne – twierdzi ginekolog dr Ewa Milczak, dla serwisu Dziewczyna. - U 10% kobiet powodują one depresję, myśli samobójcze, uczucie zamknięcia w pułapce i stany lękowe. Część kobiet odczuwa te dolegliwości bardzo mocno, co prowadzi czasem do nieprzewidywalnych zachowań i zwrócenia agresji przeciwko sobie lub dziecku – twierdzi specjalistka. Można tylko wyobrazić sobie, jak dramatyczne mogą być konsekwencje takich stanów, jeżeli poprzedza je 9-miesięczny okres strachu i niepewności.
Lepiej zapobiegać
Kobiety, które ukrywają swoją ciążę, to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Odpowiedzialny za taki stan jest po części poziom edukacji seksualnej w polskich szkołach. Według danych ONZ, poziom ten jest bardzo niski. Na takich lekcjach bardzo mały nacisk kładzie się na informowanie o metodach antykoncepcji, wciąż bardziej promuje się wstrzemięźliwość. Dodatkowo, zajęcia są nieobowiązkowe i często zaczynają się dopiero w szkole średniej. Tymczasem, z badań profesora Izdebskiego wynika, iż 27 procent chłopców i 17 procent dziewcząt przeżyło swój pierwszy raz przed 15 rokiem życia i tylko 57 procent osób z tej grupy przyznało się do stosowania jakiejkolwiek formy antykoncepcji.
Kobiety wciąż nie wiedzą zbyt wiele o swoich prawach w czasie ciąży. Wiele z nich martwi się, iż zostaną usunięte ze szkoły lub z pracy, obawiają się też ostracyzmu społecznego. Jeżeli nie chcemy, żeby doszło do tragedii, musimy wspierać i informować młode matki, zamiast wytykać je palcami.
(sr)