UrodaCiało i twarzTrądzik na dekolcie. Dlaczego się pojawia i jak go skutecznie zniwelować?

Trądzik na dekolcie. Dlaczego się pojawia i jak go skutecznie zniwelować?

Trądzik na dekolcie nie dotyczy wyłącznie dorastającej młodzieży borykającej się z typowymi dla ich wieku niedoskonałościami skórnymi. Coraz częściej problem zaczyna dotykać także dorosłych, szczególnie latem. Trądzik na dekolcie można szybko i skutecznie zniwelować, ale warto wiedzieć, dlaczego zmiany pojawiają się właśnie w tym miejscu.

Trądzik na dekolcie może być problematyczny szczególnie latem.
Trądzik na dekolcie może być problematyczny szczególnie latem.
Źródło zdjęć: © Pixabay

Zmiany trądzikowe na ciele w szczególności na dekolcie są dosyć powszechnym zjawiskiem, choć w większości przypadków nie oznaczają one poważniejszych problemów. Jednak zbyt częste pojawianie się trądziku na dekolcie albo innych częściach ciała powinno być lampką ostrzegawczą, że w organizmie doszło do stanów zapalnych. Jak sobie z tym radzić?

Trądzik na dekolcie – jakie są przyczyny?

Pojawiający się trądzik na dekolcie oznacza nadmierną pracę gruczołów łojowych. Zbyt duża ilość sebum zatyka pory, co w konsekwencji objawia się krostkami i innymi zmianami. Również niewłaściwa higiena, noszenie ciasnych ubrań, nadmierny stres czy reakcje alergiczne mogą być przyczynami powstawania trądziku na dekolcie. Często takie zmiany są spowodowane podłożem chorobowym, np. nieprawidłową pracą układu hormonalnego albo pokarmowego.

Inne przyczyny trądziku na dekolcie:

  • uczulenia na kosmetyki;
  • zbyt mocne pocieranie ciała gąbką;
  • rogowacenie mieszkowe;
  • niedobór witaminy A;
  • otarcia o ubrania.

Trądzik na dekolcie – jak leczyć?

Najlepiej trądzik na dekolcie skonsultować z dermatologiem, który ustali główną przyczynę zmian skórnych oraz wdroży odpowiednie leczenie. Bardzo często zalecane są środki w formie maści z retinoidami albo klindamycyną. Oprócz smarowania miejsc objętych trądzikiem należy także zadbać o prawidłowe utrzymanie nawilżenia skóry. W niektórych przypadkach trądzik na dekolcie leczony jest za pomocą antybiotyków doustnych – wszystko zależy od nasilenia zmian. W przypadku kobiet lekarz może zalecić zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, które skutecznie hamują produkcję androgenów. W ten sposób nadmiar sebum zostaje zneutralizowany.

Trądzik na dekolcie – domowe patenty

Chcąc zapobiec kolejnym zmianom skórnym, najlepiej nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, dzięki którym pot nie będzie zalegał na skórze. Oczywiście prawidłowa higiena to podstawowy krok do zapobiegania trądzikowi na dekolcie. Delikatny peeling raz na tydzień wspomoże pielęgnację ciała. Unikaj gąbek czy myjek, ponieważ są siedliskiem bakterii. Pamiętaj, że przesuszona skóra jest bardziej skłonna do powstawania trądziku na dekolcie. Nie zapominaj o regularnym smarowaniu skóry balsamami oraz kremami natłuszczającymi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)