UrodaWłosyRozdwojone końcówki. Jak im zaradzić i pielęgnować włosy? Poznaj proste wskazówki na co dzień

Rozdwojone końcówki. Jak im zaradzić i pielęgnować włosy? Poznaj proste wskazówki na co dzień

Rozdwojone końcówki to częsty problem przy uszkodzonych włosów.
Rozdwojone końcówki to częsty problem przy uszkodzonych włosów.
Źródło zdjęć: © Getty Images
07.07.2020 12:31, aktualizacja: 01.03.2022 13:31

Jednym z bardzo częstych problemów są rozdwojone końcówki włosów, które dla wielu kobiet są prawdziwym utrapieniem. Niestety włosy podatne na zniszczenia bardzo szybko się łamią, puszą, a także tracą swój naturalny blask. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które zapobiegną rozdwojonym końcówkom, ale musisz być konsekwentna w działaniu.

Rozdwojone końcówki to częsta przyczyna podniszczonych pasm. Ogólny wygląd włosów jest nieestetyczny z tego powodu, więc pozostaje jedynie podciąć problematyczne końce. Jeśli nie chcesz więcej borykać się z rozdwojonymi końcówkami, koniecznie sprawdź, na co najlepiej zwracać uwagę podczas pielęgnacji włosów.

Rozdwojone końcówki – dlaczego się pojawiają?

Najczęstszą przyczyną rozdwojonych końcówek są liczne uszkodzenia mechaniczne wynikające np. z tarcia i szarpania włosów. Do tego mogą doprowadzić: nieprawidłowe szczotkowanie, zahaczanie pasm o ubrania, a także zbyt mocne pocieranie po myciu. Również suszenie przy użyciu ciepłego powietrza powoduje rozdwojenie końcówek. Złe nawilżenie i odżywienie pasm to kolejne przyczyny problemów z włosami. Podobnie jak farbowanie, rozjaśnianie oraz stosowanie zbyt wielu kosmetyków do stylizacji. Rozdwojone końcówki niestety wpływają na pogorszenie kondycji włosów.

Rozdwojenie końcówki – jak im zaradzić?

Jeżeli nie chcesz dopuścić do rozdwojonych końcówek, przede wszystkim delikatnie szczotkuj włosy bardzo delikatnie i bez szarpania. Koniecznie związuj pasma przed snem, ponieważ dzięki temu zapobiegniesz ich mechanicznym uszkodzeniom. Także regularne podcinanie włosów pozwoli na utrzymanie pasm w dobrej kondycji i pozbycie się rozdwojonych końcówek. Ogranicz korzystanie z suszarki czy lokówki/prostownicy. W przypadku gdy nie możesz pozwolić włosom na naturalne wyschnięcie, wówczas ustaw chłodny powiew. Nie zapomnij o zdrowej i odżywczej diecie, która zdecydowanie zapobiegnie powstawaniu rozdwojonych końcówek. Zjadaj dużo warzyw oraz owoców, które zawierają w sobie niezbędne witaminy.

Rozdwojone końcówki – jakich kosmetyków używać?

Oprócz unikania wielu szkodliwych czynników równie ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Rozdwojone końcówki przestaną być utrapieniem, jeżeli zwrócisz uwagę na skład preparatów:

  • olejek arganowy/rycynowy/jojoba – działają ochronnie i regenerująco;
  • masło kakaowe – wygładza, wzmacnia i nabłyszcza;
  • miód – zapewnia połysk oraz delikatne rozjaśnienie;
  • ekstrakty z kaszmiru i jedwabiu – nawilżają i nabłyszczają;
  • keratyna – naturalny budulec włosa;
  • ceramidy – zapewniają sprężystość i elastyczność.

Dzięki powyższym składnikom szybko odżywisz i poprawisz stan włosów. Regularna oraz wzmożona pielęgnacja zapobiegnie rozdwojonym końcówkom.