Blisko ludziW drugą ciążę zaszła trzy tygodnie od zapłodnienia. Urodziła niezwykłe bliźnięta

W drugą ciążę zaszła trzy tygodnie od zapłodnienia. Urodziła niezwykłe bliźnięta

Rebecca Roberts z mężem i swoimi dziećmi
Rebecca Roberts z mężem i swoimi dziećmi
Źródło zdjęć: © Facebook
Katarzyna Pawlicka

21.02.2021 10:24

Rebecca Roberts z Wielkiej Brytanii została matką "niezwykłych bliźniaków". Jedno z nich jest starsze o trzy tygodnie. Jak to możliwe? Doszło do rzadkiego zjawiska nazywanego superfekundacją lub nadpłodnieniem.

39-letnia Rebecca była przekonana, że urodzi jedno dziecko. Wieść o bliźniętach bardzo ją zaskoczyła, nie przypuszczała jednak, że o jej potomkach będą rozpisywać się media z całego świata. Kobieta zaszła bowiem w drugą ciążę około trzy tygodnie po pierwszym zapłodnieniu.

Bliźnięta? Tak, ale w różnym wieku

W rezultacie bliźnięta, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, nie są w jednym wieku. Dzieci urodziły się 17 września 2020 roku. Starsze z nich – chłopiec Noah – od początku był większy i silniejszy od siostry. Dziewczynka ma na imię Rosalie.

Zjawisko, do którego doszło w przypadku dzieci Roberts, nazywane jest superfekundacją lub nadpłodnieniem i dotyczy ok. 5 proc. bliźniąt. Wówczas dochodzi do zapłodnienia różnych komórek jajowych pochodzących z jednego cyklu owulacyjnego przez plemniki pochodzące z odrębnych aktów płciowych. Ciążę będącą efektem nadpłodnienia nazywa się ciążą dwojaczą.

W wyniku superfekundacji możliwe jest urodzenie potomków posiadających różnych ojców. Szacuje się, taka sytuacja dotyczy 5 proc. dzieci urodzonych z ciąż dwojaczych. Co ciekawe, opisano ponad 20 przypadków bliźniąt mających ojców różnych ras.

Zainteresowanie w mediach społecznościowych

Niezwykłe bliźnięta mają już swój profil w mediach społecznościowych. Obserwują go w tym momencie ponad 22 tys. internautów. Noah nadal jest dużo większy od młodszej siostry.

- Moje wyjątkowe bliźniaki superfetacyjne. Jestem bardzo szczęśliwa, będąc ich mamą – możemy przeczytać pod jednym ze zdjęć dzieci. W komentarzach nie brakuje zachwytów komentujących. Wiele z nich pochodzi od rodziców bliźniąt, którzy z konta prowadzonego przez Roberts czerpią inspiracje.

"Te oczy! Jasne i piękne!", "Właśnie poznałam waszą niezwykłą historię. Życzę waszej rodzinie dużo szczęścia i miłości" czy "Uwielbiam, jak ubierasz swoje dzieci. To dla mnie, jako przyszłej mamy, świetna inspiracja" – możemy przeczytać w komentarzach.

Szczęśliwym rodzicom serdecznie gratulujemy!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także