Przeszły operację. "Mówią, że mają inne orgazmy"
Endometrioza to choroba, która może znacząco wpływać na życie intymne kobiet. Wiele pacjentek zmaga się z bólem podczas stosunku seksualnego, a niektóre rezygnują z niego całkowicie. Jednak specjalista radzi, że po operacji można wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego.
Zdecydowana większość pacjentek trafiających do gabinetu dr Daniela Kurczyńskiego, specjalisty z zakresu ginekologii i ginekologii onkologicznej, wskazuje na problemy związane z życiem intymnym. Zdarza się, że kobiety cierpiące z powodu endometriozy rezygnują z aktywności seksualnej, ponieważ stała się ona dla nich synonimem bólu, stresu i lęku.
Jak czytamy w wywiadzie dla politykazdrowotna.com, większość pacjentek z endometriozą zgłasza dolegliwości bólowe podczas stosunku seksualnego. Dla części kobiet ból jest na tyle silny, że prowadzi nawet do utraty przytomności. To ogromny problem, zwłaszcza dla młodych kobiet, które mają zaledwie nieco ponad 20 lat i zaprzestają współżycia z powodu nasilonych dolegliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przełom w medycynie. Prosty test, który pomaga wykryć endometriozę
Specjalista zaleca operację
Operacja endometriozy może pomóc w wyeliminowaniu bólu podczas stosunku. Zazwyczaj lekarz daje "zielone światło" do powrotu do aktywności seksualnej około miesiąca po zabiegu. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ nie wszystkie rodzaje dyspareunii (bólu przy współżyciu) można wyleczyć operacyjnie.
"Przytłaczająca liczba kobiet cierpiących na endometriozę podaje ból przy współżyciu. Co więcej, te, które nie podają żadnych dolegliwości w tej sferze należą do mniejszości. Jak duża jest ta mniejszość? Z moich obserwacji wynika, że odsetek kobiet, które nie zgłaszają żadnych dolegliwości bólowych przy współżyciu, jest równy odsetkowi kobiet, które kompletnie zaprzestały współżycia z powodu nasilonych dolegliwości bólowych, czyli 10/10 w skali bólu" - zdradził dr Kurczyński w rozmowie z portalem.
Czytaj także: Czym jest adenomiza? Choroba dotyka aż 30 proc. kobiet
Specjalista zaznaczył jednak, że z powodu wcześniejszych zmartwień spowodowanych bólem, wiele kobiet obawia się powrotu do współżycia. Lekarz zaznaczył, że tego nie naprawi, żadna operacja, jednak zabieg może pomóc w czymś innym, a mianowicie w odczuwaniu orgazmów.
"Pacjentki bardzo często boją się, że po usunięciu macicy przestaną odczuwać satysfakcję ze współżycia, natomiast gdy zapytamy kobiety już po takiej operacji to mówią, że mają 'inne' orgazmy. Pozwolę sobie tutaj zacytować jedną z pań: "takie bardziej łechtaczkowe". Bez obaw, po operacji usunięcia macicy można mieć przyjemność ze współżycia" - przyznał dr Kurczyński.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.