Wsyp do doniczki. Wiekowy storczyk aż się o to prosi

Wsyp do doniczki. Wiekowy storczyk aż się o to prosi

Taki widok to znak, że czas przesadzić storczyka
Taki widok to znak, że czas przesadzić storczyka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.04.2023 09:40, aktualizacja: 22.03.2024 12:30

Korzenie prawidłowo rozwijającego się storczyka potrzebują dużo miejsca, żeby móc się rozrastać, dlatego też trzeba przesadzać go średnio co dwa lata. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać ten proces, aby roślina nie ucierpiała. Istotne jest podłoże.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że storczyk to kwiat, który jest wyjątkowo trudny w uprawie. To po części prawda. Jest on kapryśny i wyjątkowo wrażliwy na wszelkie zmiany, ale wystarczy zapoznać się ze specyfiką tej rośliny i stosować się do ściśle określonych zasad, aby cieszyć się jego pięknymi kwiatami.

Przesadzanie storczyka krok po kroku

Zanim zabierzesz się za przesadzanie storczyka, zaopatrz się w większą doniczkę. Storczyk, niezależnie od pory roku, powinien znajdować się w plastikowej, przezroczystej osłonce z drenażem. Dzięki temu promienie słoneczne mają szansę dotrzeć do głębokich warstw korzeni, co przekłada się na kondycję rośliny.

Na dnie doniczki koniecznie musi być drenaż. Chroni on roślinę przed przelaniem, a to grozi przegniciem korzeni, co doprowadza do obumarcia storczyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po zakupie odpowiedniej doniczki zaopatrz się w ziemię do storczyków. Uniwersalna nie zda egzaminu. Jest po prostu zbyt ciężka i gęsta. Z kolei ziemia do storczyków jest lekka i przepuszczalna. Zwykle składa się z włókien kokosowych, keramzytu, perlitu, torfu, kory i kredy.

Kiedy i jak przesadzać storczyka?

Przesadzanie powinno odbyć się pomiędzy kwietniem a wrześniem. Jeśli twój storczyk ma mniej niż rok, nie rób tego - może przynieść więcej szkody niż pożytku, bowiem zmiana ziemi u tak młodej rośliny to dla niej zbyt duże obciążenie.

Samo przesadzanie jest stosunkowo łatwe. Starą doniczkę ściśnij lekko, aby korzenie rośliny odkleiły się od powierzchni. Następnie wyjmij roślinę z możliwie największą delikatnością. Oczyść korzenie ze starej ziemi, a te najstarsze odetnij za pomocą nożyczek. Na końcu umieść korzenie w doniczce, ułóż je możliwie równo i przysyp je nową ziemią.

Jeśli w storczyku znajdowało się dużo uszkodzonych korzeni, wstrzymaj się z podlewaniem rośliny przez następnych 10 dni. Jeżeli jednak wszystkie były zdrowe, podlej storczyka zaraz po zmianie ziemi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl