Myślisz, że jesteś wolny od nałogów. Jeśli nie stosujesz środków odurzających, nie upijasz się, nie palisz, to jesteś „czysty”? Nasze uzależnienia kryją się w szarej codzienności. Sprawdź, czy jesteś nałogowcem!
Słowo nałóg najczęściej kojarzone jest ze skrajnym rodzajem uzależnienia - narkomanią, alkoholizmem, lekomanią, paleniem papierosów czy hazardem. Tymczasem okazuje się, że największe uzależnienia, które nami rządzą, kryją się w szarej codzienności. Czasem trudno je nawet dostrzec. Żeby mieć jasność, o czym dokładnie mowa, uzależnienie to nabyta, silna potrzeba wykonywania określonej czynności lub konsumowania danego środka. Sprawdź czy jesteś nałogowcem?
źródło mwmedia
Kawa
Zaczynamy niewinnie. Poranna kawa wypijana na śniadanie lub w biegu do pracy, to dla wielu stały element dnia. Stawia na nogi i dodaje energii. Doskonale sprawdza się w stanach otumanienia, osłabienia i braku werwy. Dlatego nałogowcy piją ją kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Według różnych opinii, jest cichym zabójcą, który niszczy zdrowie lub panaceum młodości i witalności. Ale bez względu na to, czy szkodzi czy nie i tak nie zniknie z wielu kuchennych szafek. Bez kawy dzień stracony, mawiają „kawosze”.
Uroda i moda
Trudno jest sobie wyobrazić dzisiejszą rzeczywistość, bez kosmetyków pielęgnacyjnych i „kolorowych”, bez zabiegów upiększających i zmieniających się trendów odzieżowych. Nasz wygląd zewnętrzny odgrywa dziś bardzo ważną rolę i decyduje o wielu sprawach, np. pracy i przychylności otoczenia. Bez kosmetyków upiększających trudno dopasować się do obowiązujących ideałów urody. Wysoka dbałość o wygląd zdominowała życie współczesnych ludzi. Dotyczy to kobiet i coraz częściej mężczyzn. Przecież kremy do twarzy czy balsamy do ust to produkty uniwersalne, dla każdej z płci.
Słodycze
Już w dzieciństwie karmi się nas pustymi węglowodanami, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Później, w stresujących zawodach, sięganie po słodycze jest powszechne. Niby od jednego batonika nikt jeszcze nie umarł. To fakt, ale w ogólnym rozliczeniu, zajadanie się słodyczami zagraża zdrowiu. Mowa tu nie tylko tylko o próchnicy. To jak, coś słodkiego na poprawę humoru?
Zakupy
Okazja goni okazję, kampanie reklamowe są bardzo skuteczne, a my wydajemy na zakupy więcej niż zarabiamy. Nie za gotówkę, to na kredyt. Metoda nie ma znaczenia, kiedy najważniejszy jest cel zakupów. Jesteśmy wciągani w pułapki promocyjne i wydajemy więcej niż byśmy chcieli. Dla wielu nawet świadomych tego stanu niewiele to zmienia, bo dla człowieka uzależnionego od robienia zakupów, satysfakcja z ich robienia jest najważniejsza.
Telefony
Jeszcze kilkanaście lat temu wyjście z domu bez telefonu było czymś zupełnie normalnym. Wystarczały stacjonarne aparaty telefoniczne. Dziś komórka, łącznik ze światem lub swego rodzaju nadajnik lokalizacyjny, ułatwia załatwienie wielu spraw, jednak wpływa na nasze życie. To swoistego rodzaju kontroler. Noszenie przy sobie telefonu komórkowego to jak chodzenie w butach. Telefony tak silnie uzależniły ludzi, że noszenie komórek stało się normalne nawet u kilkuletnich dzieci. Nawet niepokojące doniesienia naukowe o szkodliwym wpływie komórek na zdrowie i rozwój nie obniżają zainteresowania tym sektorem usług. Spróbuj wyłączyć telefon na parę godzin, przekonasz się, jak bardzo go potrzebujesz.
Ludzie
Mało jest takich osób, które potrafią lub chcą żyć samotnie. Wpisana w naturę ludzką potrzeba stadnego życia, jest czymś naturalnym, jednocześnie uzależniającym od drugiego człowieka. Zmiana otoczenia nie jest faktyczną rezygnacją z kontaktów z innymi ludźmi. To tylko „podmiana” jednych na drugich. O tym jak bardzo potrzebny jest drugi człowiek, łatwo się przekonać podczas choroby, problemów osobistych lub podczas „przymusowej” samotności. Człowiek do człowieka lgnie, - to samo życie.
Praca
Dzięki niej mamy pieniądze i komfort. Daje nam możliwość rozwoju zawodowego i kształcenia zdobytych już umiejętności. Praca umacnia naszą pozycję w „stadzie” i niestety kieruje całym życiem. Nadaje mu płynność. Ale jest też niebezpieczna, ponieważ płynące z niej korzyści i satysfakcja są ważniejsze od życia prywatnego - rodziny, przyjaciół. Moja praca, mój dom, - to też Twoje powiedzenie?
Czułość
Potrzeba przebywania z drugim człowiekiem, budzi potrzebę czułości. Przytulamy, wtulamy się w bliskie nam osoby, bo potrzebujemy ich ciepła, ich dotyku. Brak czułości może u niektórych wywoływać przygnębienie, a dotyk bliskiej osoby może przywrócić równowagę i koić stany niepokoju.
Adrenalina
Dziś nietrudno znaleźć miłośników mocnych wrażeń i sportów ekstremalnych. Szukają nowych źródeł fascynacji, bo trudno zadowolić im się tym, co powszechne i zwykłe. Oni kochają niebezpieczeństwo. Skoki na bungee, wspinaczka, narciarstwo wysokogórskie itp. dostarcza im adrenaliny potrzebnej do życia. Niestety jej poszukiwanie ma też swoje ciemne strony.
Internet
Internet umożliwia szybki i łatwy dostęp do informacji z całego świata. Jest też doskonałym narzędziem do rozrywki. Ułatwia nawiązywanie kontaktów i jest narzędziem pracy, ale bywa też narzędziem zbrodni. Daje poczucie nieograniczonej swobody. Ale niekontrolowany dostęp do Internetu może ograniczyć właściwe postrzeganie rzeczywistości. Jak długo siedzisz przy komputerze? Potrafisz wytrzymać choćby jeden dzień bez sprawdzenia poczty elektronicznej lub newsów?
Seks
Seks - nie zawsze jest łatwy, ale pobudza wiele zmysłów, poprawia kondycję i daje rozkosz. Może też uzależniać. Kto raz spróbował, wie że bez niego trudno jest żyć. Ma pozytywny wpływ na naszą fizyczność i doskonale poprawia stan psychiczny. To olbrzymi ładunek optymizmu i skuteczny środek rozładowujący napięcie. I jak tu się nie kochać?
źródło mwmedia