Objawy odstawienia. Zaczyna się od bólu głowy

Każdego dnia miliony Polaków osładzają sobie życie, spożywając ogromne ilości cukru w różnej postaci. Zrezygnowanie z cukru może być wyzwaniem, ale warto. Już po tygodniu możemy zauważyć poprawę samopoczucia. Co jeszcze?

Ból głowy to jeden z objawów odstawienia
Ból głowy to jeden z objawów odstawienia
Źródło zdjęć: © Getty Images | Manuel_Faba

Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości spożywanego przez nas cukru. Wprowadzamy go do naszej diety mimowolnie, jedząc wysoko przetworzoną żywność, słodycze, owoce oraz pijąc napoje gazowane. Nawet produkty uznawane pozornie za zdrowe np. miód, dżem czy jogurty owocowe mogą szkodzić. Co jednak się stanie, gdy postanowimy całkowicie zrezygnować ze słodkości? Efekt może zaskoczyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Produkty zawierające cukier wpływają na wzrost kaloryczności naszej diety i odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie, co prowadzi do otyłości. To z kolei wiąże się z występowaniem problemów zdrowotnych, m.in. cukrzycy, miażdżycy, bezdechu sennego, udaru, zawału czy chorób stawów i kręgosłupa. Cukier jest także przyczyną próchnicy zębów.

Co dzieje się z organizmem po odstawieniu cukru?

Kiedy decydujesz się na odstawienie cukru, twoje ciało przechodzi przez szereg zmian. Na początku możesz zacząć odczuwać głód słodyczy. To naturalna reakcja organizmu, który przyzwyczaił się do regularnych dawek cukru.

Z czasem jednak objawy te zaczynają ustępować. W miarę jak poziom glukozy we krwi stabilizuje się, zauważysz poprawę w swoim samopoczuciu. Twoja energia będzie bardziej wyrównana, a uczucie zmęczenia przestanie być tak intensywne.

Wyeliminowanie cukru z diety wpływa pozytywnie na skórę. Możesz zaobserwować jej lepszą kondycję – mniej wyprysków i zmniejszenie opuchlizny, a to tylko niektóre z pozytywnych efektów. Cukier działa wyjątkowo drażniąco na cerę, więc rezygnacja z niego może przynieść zaskakujące rezultaty.

Nie można pominąć korzyści dla układu pokarmowego. Dieta uboga w cukry sprzyja lepszemu trawieniu i regulacji mikroflory jelitowej.

Dieta bez cukru. To trudne zadanie, ale wykonalne

Wiele osób zniechęca się już na samym początku, myśląc o wszystkich smakołykach, z którymi trzeba się pożegnać. Warto jednak spojrzeć na to z innej perspektywy. Eliminacja słodyczy otwiera drzwi do odkrywania nowych smaków i poznawania zdrowszych alternatyw.

Zaczynając bezcukrową przygodę, możesz natknąć się na spore wyzwania. W pierwszych trzech dniach możliwe są napady głodu, frustracja, niepokój czy bóle głowy, ale każdy dzień bez cukru przybliża cię do poprawy stanu zdrowia.

Po upływie tygodnia zauważysz pierwsze zmiany w swoim ciele. Wątroba zacznie oczyszczać się z tłuszczu, co da ci większe poczucie lekkości i równowagi. Dodatkowo, jakość twojego snu ulegnie poprawie. Wróci motywacja do aktywności fizycznej, a kilogramy zaczną spadać. Twoja skóra stanie się coraz bardziej promienna, a kubki smakowe coraz bardziej wrażliwe.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
cukiersłodyczeprzetworzona żywność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)