Żyć lepiejWlej pod grządki. Krety uciekną co do jednego

Wlej pod grządki. Krety uciekną co do jednego

Z nadejściem ciepłych dni w ogrodach i na działkach można zauważyć wzmożoną aktywność kretów. Co robić, aby przepędzić szkodnika, nie robiąc mu krzywdy? Potrzebne rozwiązanie jest bardzo proste, a niezbędny składnik być może masz w lodówce.

Jak pozbyć się kreta z ogródka?
Jak pozbyć się kreta z ogródka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Widok kopców kreta na starannie wypielęgnowanym trawniku potrafi zepsuć humor każdemu miłośnikowi ogrodnictwa. Te małe ssaki, choć pożyteczne w ekosystemie, mogą wyrządzić spore szkody w ogrodzie, niszcząc korzenie roślin i tworząc nieestetyczne kopce. Na szczęście istnieje prosty i naturalny sposób na pozbycie się kretów z ogrodu, który nie zaszkodzi ani im, ani naszym roślinom.

Krety, jako zwierzęta owadożerne, żywią się głównie dżdżownicami, pędrakami i innymi bezkręgowcami. Jest jednak pewien produkt, który, chociaż nie jest ich naturalnym pokarmem, może zaburzyć ich florę bakteryjną przewodu pokarmowego, powodując dyskomfort i zniechęcając do przebywania w naszym ogrodzie. Oprócz tego zapach tego produktu jest dla większości kretów nieprzyjemny, dlatego też szybko wyniesie się on z twojego terenu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kreta z ogródka?

W walce z kretami warto sięgnąć po produkt, który znajduje się w wielu polskich domach, a dokładniej w lodówce. Okazuje się, że charakterystyczny zapach maślanki nie wpisuje się w gusta czułego węchu szkodnika. Dodatkowo w przeciwieństwie do chemicznych środków, nie wpłynie ona negatywnie na glebę.

Innym rozwiązaniem na przegonienie kreta jest posadzenie w ogrodzie kilku roślin. Ten humanitarny sposób urozmaici twój ogród, ale również przepędzi szkodnika. Krety nie przepadają za zapachem mięty, bazylii, czarnego bzu oraz czosnku ozdobnego.

Zapach, który może je odstraszyć, ma także rącznik pospolity, szachownica cesarska, narcyzy i aksamitki. Możesz również postawić na ogródek warzywny, w którym znajdą się cebula i por, których silna woń powinna skutecznie wygonić kreta.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Działanie kreta w ogrodach

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że krety są częściowo pod ochroną. Wszystko przez fakt, że te niewielkie zwierzęta, żywią się nie tylko dżdżownicami, ale także szkodnikami takimi jak pędraki czy małe gryzonie. Ze względu na to, zamiast decydować się na śmiercionośne trutki czy pułapki przeciw kretom, lepiej je odstraszać za pomocą naturalnych sposobów. 

Kopce kreta, wyglądają nieestetyczne i powodują nierówności terenu, co może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki lub innych narzędzi ogrodniczych. Krety, kopiąc swoje korytarze, spulchniają glebę, co jest korzystne dla ogrodu. Minusem ich działalności jest jednak fakt, że ze względu na słaby wzrok, mogą uszkodzić korzenie roślin. Ich tunele mogą osiągać nawet 15 metrów długości, co zwiększa ryzyko natrafienia na znajdujące się w ziemi części drzew, krzewów i kwiatów.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)