Zapach starszych ludzi. Naukowcy ustalili jego źródło
Osoby starsze specyficznie pachną. Czasami może to prowadzić do podejrzeń o niedostateczną higienę osobistą. Jak się okazuje, zazwyczaj nie wynika to z zaniedbań w zakresie czystości. Naukowcy odkryli, co jest przyczyną tego zjawiska.
07.02.2024 | aktual.: 07.02.2024 15:42
Osoby w podeszłym wieku wydzielają zapach, który jest trudny do zdefiniowania. Niektórzy opisują go jako "stęchliznę", inni zaś uważają, że jest to "tłusty" aromat. Często przypisuje się go brakowi higieny, ale to jest błędne przypuszczenie.
Zapach starszych osób nie jest wynikiem braku higieny. Naukowcy wyjaśniają
Zapach wydzielany przez osoby starsze nie jest przypadkowy. Nie jest również spowodowany brakiem higieny. Okazuje się, że jest to naturalny proces, który można naukowo wyjaśnić. W 2001 roku zespół naukowców pod kierownictwem dr. Shinichiro Haze z Jokohamy przeprowadził badania na ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według ekspertów specyficzny aromat jest wynikiem zmian substancji chemicznych w organizmie. Przyczyną jest związek znany jako 2-nonenal, który powstaje w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych. Organizm w podeszłym wieku wydziela coraz więcej tych związków, co prowadzi do intensywniejszego zapachu. Skóra osób starszych jest również słabsza, co powoduje, że jej naturalne olejki szybciej się utleniają, wytwarzając większą ilość 2-nonenalu.
Co ciekawe, naukowcy uważają, że 2-nonenal to genetyczna pozostałość po naszych przodkach. Dzięki zapachowi mogli oni określać wiek oraz stan zdrowia innych osób.
"Zapach staruszka" jest normalny. Nie wszyscy jednak go mają
Zapach wydzielany przez seniorów nie jest więc spowodowany brakiem higieny. Udowodniono, że nawet jeśli częściej bierzemy prysznic i dbamy o czystość, nie pomoże to w zneutralizowaniu specyficznej woni. Wszystko dlatego, że 2-nonenal nie jest rozpuszczalny w wodzie. Nawet jeśli będziemy starannie się myć, zapach pozostanie.
Czytaj także: Lekarze ostrzegają. W tym przypadku nie zakładaj majtek
Czy można zminimalizować ten zapach? Okazuje się, że tak. Należy po prostu przestrzegać zdrowego stylu życia - unikać stresów, trzymać się zdrowej diety, pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, rzucić palenie czy dostarczać organizmowi wystarczająco dużo ruchu. To może pomóc.
Ponadto, obserwacje dr. Haze wykazały, że nie wszyscy seniorzy wydzielają taki zapach. Połowa badanych miała na sobie tak małe ilości 2-nonenalu, że nie wydzielała żadnej specyficznej woni. Ci, którzy go mają, nie powinni się jednak wstydzić - "zapach staruszka" jest zupełnie naturalny.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!