Trwa ładowanie...

Zazdrość i zawiść w pracy. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?

Często zdarza się, że osobom pracującym w jednym zespole bardzo trudno się dogadać, co rodzi w przyszłości szereg problemów i napiętą atmosferę. Dlaczego tak się dzieje? Może to wynikać z wielu z czynników.

Share
Zazdrość i zawiść w pracy. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?Źródło: Wikimedia Commons CC0
d460tyd

Kobieca rywalizacja w pracy

Choć zazdrość w miejscu pracy może dotyczyć wszystkich, niezależnie od płci, z przeprowadzonych badań w Hiszpanii wynika, że kobiety, rywalizując między sobą w pracy, nie otrzymują odpowiedniej stymulacji do wysiłku, lecz wprost przeciwnie – zaczynają odczuwać wzajemną zawiść oraz zazdrość.

Zdaniem naukowców do takich przykrych sytuacji może dochodzić z powodu większych kompleksów u kobiet niż u mężczyzn. Niestety kobiety są wychowywane w tzw. kulcie perfekcjonizmu, gdzie muszą wyglądać zawsze świetnie oraz muszą być najlepsze we wszystkim. Podobne wymagania wywierają presję, która dodatkowo obniża kobiecą samoocenę.

Zobacz także: Ewa Chodakowska o problemach kobiet

Jak sobie radzić z zazdrością i zawiścią?

Zazdrość i zawiść to bardzo problematyczne emocje, z którymi początkowo trudno walczyć. Przede wszystkim należy się zmierzyć z negatywnymi odczuciami po to, aby zrównoważyć własne umiejętności społeczne. Często psycholodzy namawiają osoby z niską samooceną do tego, żeby wypisywały na kartkach pozytywne rzeczy na swój temat – dzięki temu krok po kroku ich myślenie zaczyna się zmieniać. Choć to żmudny proces do samoakceptacji, to jednak włożony wysiłek i determinacja się opłacają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d460tyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d460tyd
d460tyd