Zazdrość i zawiść w pracy. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?
Często zdarza się, że osobom pracującym w jednym zespole bardzo trudno się dogadać, co rodzi w przyszłości szereg problemów i napiętą atmosferę. Dlaczego tak się dzieje? Może to wynikać z wielu z czynników.
09.03.2020 | aktual.: 09.03.2020 19:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kobieca rywalizacja w pracy
Choć zazdrość w miejscu pracy może dotyczyć wszystkich, niezależnie od płci, z przeprowadzonych badań w Hiszpanii wynika, że kobiety, rywalizując między sobą w pracy, nie otrzymują odpowiedniej stymulacji do wysiłku, lecz wprost przeciwnie – zaczynają odczuwać wzajemną zawiść oraz zazdrość.
Zdaniem naukowców do takich przykrych sytuacji może dochodzić z powodu większych kompleksów u kobiet niż u mężczyzn. Niestety kobiety są wychowywane w tzw. kulcie perfekcjonizmu, gdzie muszą wyglądać zawsze świetnie oraz muszą być najlepsze we wszystkim. Podobne wymagania wywierają presję, która dodatkowo obniża kobiecą samoocenę.
Jak sobie radzić z zazdrością i zawiścią?
Zazdrość i zawiść to bardzo problematyczne emocje, z którymi początkowo trudno walczyć. Przede wszystkim należy się zmierzyć z negatywnymi odczuciami po to, aby zrównoważyć własne umiejętności społeczne. Często psycholodzy namawiają osoby z niską samooceną do tego, żeby wypisywały na kartkach pozytywne rzeczy na swój temat – dzięki temu krok po kroku ich myślenie zaczyna się zmieniać. Choć to żmudny proces do samoakceptacji, to jednak włożony wysiłek i determinacja się opłacają.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl