Trwa ładowanie...

Zdrowy styl życia potrafi cofnąć proces starzenia się

Chcesz przez lata cieszyć się młodym wyglądem? Zapomnij o drogich kremach i podejrzanych zabiegach chirurgicznych. Naukowcy udowodnili ostatnio, że zdrowy tryb życia nie tylko zatrzymuje, ale wręcz odwraca proces starzenia się.

Zdrowy styl życia potrafi cofnąć proces starzenia sięŹródło: 123RF
d29o718

Chcesz przez lata cieszyć się młodym wyglądem? Zapomnij o drogich kremach i podejrzanych zabiegach chirurgicznych. Naukowcy udowodnili ostatnio, że zdrowy tryb życia nie tylko zatrzymuje, ale wręcz odwraca proces starzenia się. Jeśli będziesz codziennie ćwiczyć, zmienisz dietę i nauczysz się technik redukujących stres, możesz znacznie wydłużyć czas życia swoich komórek. Jak to możliwe?

Naukowcy tłumaczą, że kondycja komórek zależy od stanu telomerów. Telomer to fragment chromosomu zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go podczas kopiowania. Skraca się podczas każdego podziału komórkowego. A to przekłada się na kondycję organizmu, bowiem im krótszy telomer, tym więcej błędów podczas replikacji.

W efekcie z czasem pogarsza się kondycja naszego ciała. Na skórze pojawiają się zmarszczki, oczy tracą blask, a my czujemy się coraz gorzej. To jeszcze nic. Krótsze telomery oznaczają większe ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób takich jak zawał serca, demencja, cukrzyca czy nowotwory. Na szczęście możemy nie tylko zatrzymać, ale wręcz odwrócić ten proces.

d29o718

Badania, które potwierdzają te doniesienia, opublikowano w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Oncology. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego chcieli sprawdzić, czy rzeczywiście zmiana nawyków może wpłynąć na wydłużenie życia. Porównano dwie grupy osób, które w przeszłości cierpiały na nowotwory.

25 osób musiało, pod ścisłą kontrolą lekarzy, dietetyków i psychologów, zupełnie zmienić swój tryb życia. Przede wszystkim zmieniono ich dietę. Tłuste i przetworzone dania zamieniono na pożywne posiłki, składające się w dużej części z warzyw i owoców. Badani nauczyli się technik redukujących stres, takich jak joga czy medytacja. Zachęcano ich także do podejmowania średnio intensywnej aktywności fizycznej, np. półgodzinnych spacerów sześć razy w tygodniu.

Druga grupa badanych nie miała takich restrykcji. Naukowcy w żaden sposób nie ingerowali w ich tryb życia.

Pięć lat później sprawdzono stan badanych z obu grup. Wyniki zaskoczyły nawet samych eksperymentatorów. Okazało się, że telomery osób prowadzących zdrowy tryb życia wydłużyły się o 10 procent. Za to w drugiej grupie skurczyły się średnio o 3 procent!

d29o718

Badania potwierdzają więc to, co ludzie prowadzący zdrowy tryb życia wiedzą od dawna – odpowiednie odżywianie, sport i umiejętność redukcji stresu sprawiają, że czujemy się lepiej i wyglądamy młodziej. Prof. Dean Ornish, który prowadził badania, zaznacza jednak, że to nie jedyne korzyści. – Takie życiowe zmiany zmniejszają ryzyko rozwoju różnych chorób i przedwczesnej śmierci. Nasze geny niosą w sobie pewien zestaw predyspozycji. Ale niekoniecznie nasze przeznaczenie.

Badacze zaznaczają, że jeszcze za wcześnie na wyciąganie ostatecznych wniosków. Nie ma jednak wątpliwości, że zdrowy styl życia może nam tylko pomóc. Pomyśl o tym, zanim kolejny raz sięgniesz po chipsy i zalegniesz na cały wieczór przed telewizorem.

Tekst: na podst. Dailymail.co.uk/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

d29o718
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29o718