Trwa ładowanie...
d2t865h

Zegar biologiczny kobiety lepiej chroni przed chorobami serca

Do takich wniosków doszła kanadyjska badaczka Tami Martino z uniwersytetu Guelph. Badając całodobowe zegary biologiczne myszy odkryła, że wśród samic i samców funkcjonują one inaczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiecy zegar biologiczny ma zbawienny wpływ na zdrowie.
Kobiecy zegar biologiczny ma zbawienny wpływ na zdrowie. (Materiały prasowe)
d2t865h

Serce sercu nierówne
Okazuje się, że wewnętrzny zegar oferuje paniom zdecydowanie lepszą ochronę przed chorobami układu wieńcowego. Przekonano się o tym w bardzo ciekawy sposób. Do testów Martino zaangażowała myszy o zmutowanych komórkach, odpowiadających za odbieranie upływu czasu. U ludzi podobne komórki pomagają organizmowi rozpoznawać pory dnia, w zależności od panującego dookoła światła. To dzięki nim czujemy, kiedy możemy pracować, a kiedy powinniśmy odpocząć.

Wraz z upływem czasu testowane samce myszy wykazały więcej objawów zagrożenia chorobami serca. Jak się okazało, zegar całodobowy mysich samic miał skutecznego sojusznika w postaci hormonu żeńskiego, estrogenu. Na co dzień reguluje on między innymi cykl menstruacyjny kobiety. Teraz przekonujemy się, iż estrogen pracuje na rzecz zdrowia kobiety nawet wtedy, kiedy jej cykl dnia zostaje poważnie zaburzony. Odkrycie to, opublikowane przez Martino w czasopiśmie "Cardiovascular Research" może okazać się bardzo pomocne w leczeniu chorób wieńcowych.

   iStock.com
(iStock.com)

Nobel za zegar całodobowy
Kanadyjska profesor nie jest pierwszą osobą zajmującą się wpływem pór dnia na ludzkie ciało. O zegarze całodobowym (ang. circadian clock) zrobiło się w tym roku głośno, gdy Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobyli naukowcy Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young. Badania wszystkich trzech panów dotyczyły właśnie wpływu mechanizmów molekularnych na rytm dobowy ludzi i zwierząt.

d2t865h

Zasłynęli oni tym, że w latach 70. XX w. zmodyfikowali geny muszki owocowej tak, że przestała ona sypiać. Dzięki odkryciu genów odpowiadających za zmęczenie, badania nad zegarem biologicznym nabrały rozpędu na całym świecie. Jak się jednak po raz kolejny okazuje, natura nie jest sprawiedliwa. Panie otrzymały bowiem od niej znacznie skuteczniejszy mechanizm całodobowy niż płeć brzydka.

Zobacz także: Ile snu potrzebuje organizm człowieka?

d2t865h

Podziel się opinią

Share
d2t865h
d2t865h