FitnessZegar biologiczny kobiety lepiej chroni przed chorobami serca

Zegar biologiczny kobiety lepiej chroni przed chorobami serca

Zegar biologiczny kobiety lepiej chroni przed chorobami serca
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.10.2017 14:58, aktualizacja: 05.10.2017 15:09

Do takich wniosków doszła kanadyjska badaczka Tami Martino z uniwersytetu Guelph. Badając całodobowe zegary biologiczne myszy odkryła, że wśród samic i samców funkcjonują one inaczej.

Serce sercu nierówne
Okazuje się, że wewnętrzny zegar oferuje paniom zdecydowanie lepszą ochronę przed chorobami układu wieńcowego. Przekonano się o tym w bardzo ciekawy sposób. Do testów Martino zaangażowała myszy o zmutowanych komórkach, odpowiadających za odbieranie upływu czasu. U ludzi podobne komórki pomagają organizmowi rozpoznawać pory dnia, w zależności od panującego dookoła światła. To dzięki nim czujemy, kiedy możemy pracować, a kiedy powinniśmy odpocząć.

Wraz z upływem czasu testowane samce myszy wykazały więcej objawów zagrożenia chorobami serca. Jak się okazało, zegar całodobowy mysich samic miał skutecznego sojusznika w postaci hormonu żeńskiego, estrogenu. Na co dzień reguluje on między innymi cykl menstruacyjny kobiety. Teraz przekonujemy się, iż estrogen pracuje na rzecz zdrowia kobiety nawet wtedy, kiedy jej cykl dnia zostaje poważnie zaburzony. Odkrycie to, opublikowane przez Martino w czasopiśmie "Cardiovascular Research" może okazać się bardzo pomocne w leczeniu chorób wieńcowych.

Obraz
© iStock.com

Nobel za zegar całodobowy
Kanadyjska profesor nie jest pierwszą osobą zajmującą się wpływem pór dnia na ludzkie ciało. O zegarze całodobowym (ang. circadian clock) zrobiło się w tym roku głośno, gdy Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobyli naukowcy Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young. Badania wszystkich trzech panów dotyczyły właśnie wpływu mechanizmów molekularnych na rytm dobowy ludzi i zwierząt.

Zasłynęli oni tym, że w latach 70. XX w. zmodyfikowali geny muszki owocowej tak, że przestała ona sypiać. Dzięki odkryciu genów odpowiadających za zmęczenie, badania nad zegarem biologicznym nabrały rozpędu na całym świecie. Jak się jednak po raz kolejny okazuje, natura nie jest sprawiedliwa. Panie otrzymały bowiem od niej znacznie skuteczniejszy mechanizm całodobowy niż płeć brzydka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także