FitnessZiemniak w walce z otyłością

Ziemniak w walce z otyłością

Ziemniak w walce z otyłością
Źródło zdjęć: © 123RF
11.12.2014 10:04, aktualizacja: 11.12.2014 11:56

Ekstrakt z ziemniaka zawierający wysoką koncentracje polifenoli, związków o działaniu przeciwutleniającym, pomaga ograniczyć przyrost wagi i zmniejsza ryzyko cukrzycy tupu 2

Ekstrakt z ziemniaka zawierający wysoką koncentracje polifenoli, związków o działaniu przeciwutleniającym, pomaga ograniczyć przyrost wagi i zmniejsza ryzyko cukrzycy tupu 2 - wykazały badania opublikowane w piśmie "Molecular Nutrition & Food Research".

Autorami badań prowadzonych na myszach są naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie. Podczas swojego eksperymentu przez 10 tygodni karmili myszy pożywieniem bogatym w tłuszcze i węglowodany, które powodowało tycie.

Gryzonie szybko zaczęły ważyć średnio 16 gramów więcej. W przypadku myszy, które konsumowały to samo pożywienie z dodatkiem ekstraktu z ziemniaków, wzrost wagi wynosił jedynie 7 gramów.

"Dzienna dawka ekstraktu pochodziła z trzydziestu ziemniaków. Oczywiście nie polecamy nikomu spożywania takiej ilości dziennie. To ogromna liczba kalorii" - mówi Stan Kubow, główny autor badań. Dodaje, że ekstrakt mógłby być przyjmowany w postaci suplementu lub dodatku do przyrządzanych potraw.

"Zaletą ziemniaków jest niski koszt produkcji oraz to, że w wielu krajach stanowią one jeden z podstawowych składników diety. Podczas naszych eksperymentów korzystaliśmy z odmiany popularnej w Kanadzie, bardzo bogatej w polifenole" - zauważa badacz.

Naukowcy planują kontynuację badań, by sprawdzić skuteczność ekstraktu w walce z otyłością u ludzi oraz ustalić, jaka dawka powodowałaby rezultaty podobne do tych, które zaobserwowano u myszy.

(PAP),koc/ agt/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP