GotowaniePrzepisyZłoto Inków. Jak wykorzystać lucumę w kuchni?

Złoto Inków. Jak wykorzystać lucumę w kuchni?

Złoto Inków. Jak wykorzystać lucumę w kuchni?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Gileta

W Ameryce Południowej lucuma jest znana i ceniona od wieków. Nic dziwnego, miąższ tego owocu to skarbnica witamin i składników mineralnych. Z zewnątrz przypomina ugotowane żółtko jaja, jednak do nas dociera częściej w formie proszku lub granulatu. Dlaczego warto włączyć ją do diety?

1 / 4

Co w niej siedzi?

Obraz
© 123RF.COM

Szczególnie dużo w roślinie jest witamin z grupy B, które bardzo korzystnie wpływają na stan psychiczny, pamięć i koncentrację, odpowiadają bowiem za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina B1 ma wpływ na wzrost, bierze udział w przemianach metabolicznych, reguluje pracę mięśni i serca. W lucumie znajduje się także witamina B3, której niedobór wpływa negatywnie na stan skóry. Obniża też "zły" cholesterol LDL, a wspomaga produkcję "dobrego" cholesterolu HDL. Z kolei witamina B5 uczestniczy w syntezie cholesterolu, witaminy D, erytrocytów, kwasów tłuszczowych, przekaźników nerwowych oraz niektórych hormonów. Ma swój udział w wytwarzaniu przeciwciał. Wpływa na prawidłowy wzrost, kondycję skóry i włosów. Sproszkowana lucuma stanowi źródło witamin A i C, błonnika, białka, węglowodanów złożonych, żelaza, wapnia, cynku, potasu, magnezu, a zwłaszcza fosforu. Owoc jest bardzo dobrym źródłem beta-karotenu – przeciwutleniacza, który zapewnia dobry wzrok i zdrową skórę. Hamuje atak wolnych rodników, zabezpieczając organizm przed przedwczesnym starzeniem oraz rozwojem poważnych chorób, w tym nowotworów.

2 / 4

Źródło zdrowia

Obraz
© 123RF.COM

Warto włączyć sproszkowaną lucumę do diety, bo dobroczynnie wpływa ona na układ nerwowy, wzmacnia odporność, reguluje procesy trawienne, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zapewnia dobrą kondycję skórze, włosom, paznokciom i zębom, poprawia samopoczucie, korzystnie wpływa na koncentrację (dlatego polecana jest szczególnie podczas intensywnego wysiłku umysłowego), oddziałuje ochronnie na nerki, zapewnia prawidłową pracę mięśni, chroni przed rakiem, działa przeciwzapalnie.

3 / 4

Bezpieczna dla diabetyków?

Obraz
© 123RF.COM

Sproszkowana lucuma ma niski indeks glikemiczny, dlatego jest bezpieczna dla osób cierpiących na cukrzycę. Znajdziemy w niej jedynie 2 gramy naturalnego cukru owocowego na każde 11 gramów węglowodanów. Poza tym w 100 g lucumy jest tylko 80 kalorii, dlatego można ją dodawać bez obaw do deserów i innych dań. Na długo zapewnia uczucie sytości. Cena za opakowanie o wadze 200 g wynosi ok. 18-35 zł. Sproszkowaną lucumę znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością.

4 / 4

Lucuma w kuchni

Obraz
© 123RF.COM

Sproszkowana lucuma jest słodka. W smaku przypomina nieco słodkie ziemniaki i syrop klonowy. Śmiało możemy wykorzystywać ją jako zamiennik słodzików i cukru. W Ameryce Południowej przysmakiem są lody o smaku lucumy. Pasuje też do wypieków i deserów. Można nią słodzić koktajle i smoothie, posypać sałatkę z owocami i orzechami, dodać do twarożku, jogurtu, nadzienia naleśnikowego, ciastek. Niektórzy wolą zupy o słodkim posmaku i w takim przypadku lucuma świetnie się sprawdzi. Pasuje także do ryżu i jest znakomitym dodatkiem do puddingów z szałwii hiszpańskiej. Warto dodać łyżkę proszku lucumy do masła orzechowego – połączenie słodkiego ze słonym sprawi, że masło orzechowe będzie smakowało wybornie. Lucumą z powodzeniem można też wzbogacić smak musli.

owocezdrowa żywnośćzdrowe jedzenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)