Nie wszyscy wiedzą, kim był jej ojciec. Duda uczcił jego pamięć

Andrzej Duda pamiętał o 10. rocznicy śmierci taty Idy Nowakowskiej
Andrzej Duda pamiętał o 10. rocznicy śmierci taty Idy Nowakowskiej
Źródło zdjęć: © AKPA

16.05.2024 16:39, aktual.: 16.05.2024 17:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wszyscy wiedzą, że Ida Nowakowska miała sławnego tatę. Marek Nowakowski był znanym pisarzem, który zmarł 10 lat temu. Okazuje się, że o rocznicy jego śmierci nie zapomniał także Andrzej Duda.

Marek Nowakowski zmarł 16 maja 2014. To był ogromny cios dla jego córki, z którą miał bardzo bliski kontakt. "Jak tata umarł, to dla mnie był koniec świata (...). Mnie się wtedy zawaliło wszystko, łącznie z wiarą w Boga" - powiedziała w "Urodzie życia" Ida Nowakowska. Andrzej Duda zdecydował się na wyjątkowy gest w okrągłą rocznicę śmierci pisarza.

Kim był ojciec Idy Nowakowskiej?

Marek Nowakowski urodził się 2 kwietnia 1935 r. Bardzo długo wydawało się, że oddał się pisaniu bez reszty. Miał na swoim koncie wiele dzieł, nie bał się poruszać trudnych tematów. Do najgłośniejszych można zaliczyć m.in. zbiór opowiadań "Ten stary złodziej" czy książkę "Powidoki".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystko zmieniło się jednak, gdy na świat w 1990 r. przyszła jego córka, Ida Nowakowska. Pisarz miał wówczas 55 lat i w pełni zaangażował się w wychowanie dziecka.

"Moje pojawienie się na świecie bardzo odmłodziło tatę, lubiłam w nim to, jaki był nowoczesny. Bardzo często odbierał mnie ze szkoły baletowej i zapraszał razem z koleżankami na obiad, opowiadał różne historie, pytał nas o wiele rzeczy, bo był ciekawy, co jest ważne dla młodego pokolenia - wyznała w "Urodzie Życia" Nowakowska.

Andrzej Duda pamiętał o rocznicy śmierci taty Idy Nowakowskiej

16 maja przypada 10. rocznica śmierci pisarza. Z tej okazji w imieniu Andrzeja Dudy na jego grobie na warszawskich Powązkach złożono biało-czerwone kwiaty. Fotografią imponującej wiązanki pochwalono się również na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta.

"Marek Nowakowski należy do najwybitniejszych polskich prozaików. Jako przedstawiciel realizmu był wnikliwym obserwatorem codzienności i znakomitym portrecistą tego, co w PRL–u uchodziło za zwyczajne i powszednie. Opisywał życie warszawskiej ulicy, peryferia i środowiska małomiasteczkowe, stawiając fundamentalne pytania dotyczące kondycji moralnej współczesnego człowieka" - można przeczytać w komunikacie opublikowanym w sieci.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także