5 cech dobrej opiekunki
Zostawiając dziecko pod okiem niani, musisz być spokojna i pewna, że jest ono bezpieczne. Znalezienie odpowiedniej osoby do opieki nad Twoim maluchem nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe.
29.09.2009 | aktual.: 21.06.2010 14:50
Trudne początki
By pomóc Ci w wyborze właściwej osoby, zachęcamy do skorzystania z poniższych rad:
Po pierwsze, sporządź listę swoich wymagań wobec poszukiwanej kandydatki.
Ważne jest, by wiedzieć, kogo się szuka. Ogólne wyobrażenie opiekunki uchroni Cię przed stratą czasu oraz bezcelowymi poszukiwaniami. Zastanów się, czy zależy Ci na współpracy z młodą, elastyczną osobą czy nieco starszą, doświadczoną nianią, która wychowała niejedno dziecko.
Po drugie, wypytaj znajomych, czy nie znają kogoś, kto szuka pracy jako opiekunka. Jeśli nie, odwiedź profesjonalną agencję lub zamieść ogłoszenie w prasie.
Czasem odpowiednia osoba do opieki nad Twoim dzieckiem jest bliżej niż myślisz. Być może Twoi znajomi mają kogoś godnego uwagi. W tej sytuacji spotkaj się z poleconą nianią i omów zasadnicze dla siebie kwestie, a dopiero później podejmij właściwą decyzję. W razie braku osób, proponowanych przez znajomych, wybierz się do agencji opiekunek. Na odpowiednim formularzu zaznacz swoje wymagania wobec kandydatki i oczekuj na rezultaty. Sposób poszukiwania niani przez agencję jest łatwiejszy, ale płatny. Chcąc zatrudnić znalezioną przez firmę opiekunkę, musisz uregulować kwestię jednorazowej prowizji. Warto więc znacznie wcześniej zapoznać się z warunkami stawianymi przez agencję, by uniknąć niespodzianek. Masz jeszcze jedną opcję - jeśli nie chcesz angażować osób trzecich, po prostu zamieść ogłoszenie w gazecie.
Po trzecie, nie podejmuj pochopnie decyzji o zatrudnieniu danej osoby
Wybór właściwej opiekunki, powinien być przemyślany. Zanim powierzysz swoje dziecko obcej osobie, warto poznać ją jak najlepiej. W czasie pierwszego spotkania staraj się zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat nie tylko z tego, co mówi, ale także z tego, w jaki sposób się zachowuje. Mowa ciała zdradza czasem więcej szczegółów niż słowa.
Pamiętaj, że masz prawo pytać. Zacznij od doświadczenia kandydatki w pracy z dziećmi. Zapytaj o metody, jakie stosuje we własnej pracy. Zbadaj, czym są dla niej pojęcia przewinienia i kary. Poproś także, by opowiedziała, jak zamierza spędzać wolny czas z Twoim dzieckiem. W ten sposób zorientujesz się, czy niania zna potrzeby maluchów na odpowiednim etapie rozwoju.
Bądź czujna, ale nie przeprowadzaj śledztwa! Ważne, by rozmowa przebiegała w naturalnej atmosferze, bo tylko w ten sposób uda Ci się uzyskać jak najbardziej wierny obraz kandydatki.
Jeśli masz wątpliwości co do kompetencji niani, poproś ją o numer kontaktowy do poprzedniego pracodawcy. Dzięki temu poznasz jego opinię o opiekunce oraz sprawdzisz prawdziwość wystawionych referencji. Możesz także sama zweryfikować umiejętności niani np. poproś ją o przewinięcie dziecka.
Spotkania z kilkoma kandydatkami powinny pomóc Ci we właściwym wyborze. Porównaj swoje wrażenia i kompetencje niań, a na pewno podejmiesz słuszną decyzję.
Po czwarte, otwórz się na współpracę
Gdy już zatrudnisz nianię, zadbaj o Waszą relację. Opiekunka dziecka staje się po części członkiem rodziny, dlatego warto zatroszczyć się o jej dobry kontakt z domownikami. Ważne jest, by od początku ustalić zakres obowiązków niani, by uniknąć niedomówień czy nieuzasadnionych pretensji. Staraj się rozsądnie kontrolować pracę opiekunki bez natarczywej ingerencji. Pamiętaj, że najlepszym źródłem informacji będzie rozmowa z dzieckiem. Szybko zauważysz, czy Twój maluch polubił nianię i czy spędzanie czasu z nią sprawia mu radość.
lubiąca dzieci
Już pierwsze spotkanie z nianią powinno być dla Ciebie informacją na temat jej stosunku do dziecka. Przyjrzyj się jej zachowaniu, a także zwróć uwagę na to, jak wygląda jej kontakt z maluchem (ważne, by przywitała się z dzieckiem).
kompetentna
Niania powinna posiadać podstawową wiedzę na temat dziecka, jego rozwoju oraz potrzeb w danym okresie życia. Dobra opiekunka potrafi teorię zastosować w praktyce.
pogodna i opanowana
Osoba, z którą Twój maluch będzie spędzał czas, powinna być pełna pozytywnego nastawianie do pracy. Zbyt nerwowa czy ciągle smutna niania może nie zyskać aprobaty dziecka.
kreatywna
Dobra niania potrafi zorganizować czas dziecka w taki sposób, by zdobywało nowe umiejętności, osiągało samodzielność, a przy tym było radosne i ciekawe świata.
szczera i życzliwa
Szczerość i życzliwość to cechy niani, które zapewnią dobrą współpracę. Pamiętaj, że tego samego wymaga od Ciebie opiekunka!