5 sposobów na to, by maluch był twórczy!

5 sposobów na to, by maluch był twórczy!

5 sposobów na to, by maluch był twórczy!
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
01.12.2009 10:56, aktualizacja: 21.06.2010 14:51

Każde dziecko jest kreatywne, ale nie każde ma okazję wykazać się kreatywnością. Pozwólcie dziecku poznawać świat w sposób twórczy, a odkryjecie jego uzdolnienia!

Każde dziecko jest kreatywne, ale nie każde ma okazję wykazać się kreatywnością. Pozwólcie dziecku poznawać świat w sposób twórczy, a odkryjecie jego uzdolnienia!

Wydobycie kreatywności dziecka to Wasze zadanie. Będąc pierwszymi przewodnikami po świecie, uczycie malucha myślenia. Jak więc postępować, by dziecko wyrastało na kreatywne, pomysłowe, twórcze?

Inspiruj!

Pozwólcie dziecku na śmiałe pomysły, próbowanie, mylenie się. Maluch nie musi od razu znać gotowych rozwiązań, poprawnych znaczeń słów, czy właściwego przeznaczenia przedmiotów i narzędzi. Najlepszą przygodą będzie dochodzenie do nich samodzielnie. Gdy dziecko zapyta „do czego to służy?”, nie udzielaj od razu odpowiedzi. Twoje pytanie: „a jak myślisz?” rozbudzi jego kreatywne myślenie. Pamiętaj, że obmyślanie i wymyślanie świata ma sprawiać dziecku radość, dlatego w razie trudności - nie czekaj! Sugeruj, podpowiadaj, inspiruj!

Zaskakuj!

Twórcze myślenie można rozwijać poprzez zadawanie nietypowych pytań. Prowadzi to do uzyskania pomysłowych, zaskakujących odpowiedzi. Pytając dziecko: „co robi sowa w ciągu dnia?”, „jak smakują truskawki?”, „dlaczego tęcza znika?”, uwalniamy jego wyobraźnię i pozwalamy tworzyć! Przyjrzyjcie się razem niebu i zgadujcie, co przypominają Wam chmury! Piana w wannie może być także inspiracją dla dziecka do twórczego myślenia! Czytaj!

20 minut dziennie czytania wystarczy, by uruchomić wyobraźnię dziecka. Nic lepiej jej nie pobudza jak bajki, baśnie czy opowiadania. W każdej chwili można przerwać czytanie i razem z malcem wymyślić własne zakończenie historii. Czytanie to alternatywa wobec gotowych obrazów proponowanych przez telewizję - alternatywa, z której warto korzystać jak najczęściej.

Zachęcaj!

By dziecko odkryło magiczny świat wyobraźni, potrzebuje zachęty. Twórcze myślenie nie każdemu dziecku przychodzi z łatwością. Warto jednak ćwiczyć kreatywność malca poprzez wspólną zabawę. Słowa pochwały, wyrażanie podziwu dla pomysłów dziecka, będą dla niego niezwykle motywujące. Pamiętaj także, że nie wszystkie kreatywne rozwiązania dziecka muszą Ci się podobać. Zamiast krytykować pomysł dziecka, okaż zainteresowanie!

Na pochwałę zasługują także wszelkie inicjatywy dziecka - jego chęć udziału w konkursach czy zabawach. Zachęcaj malca do tańca, śpiewu, rysowania czy malowania. Wspieraj jego indywidualne zainteresowania - wyróżnianie się malucha spośród innych dzieci wcale nie musi być złe! Pozwól mu na gromadzenie, Twoim zdaniem zbędnych, kamyków, papierków czy muszelek.

Organizuj!

W rozwijaniu twórczego myślenia dziecka pomogą zajęcia, które sami możecie zorganizować. Ich celem powinno być rozbudzenie zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku i smaku. Warto wybierać także takie zabawy, które będą rozwijać malca fizycznie, jak i psychicznie. Trzeba jednak zadbać o to, by nie trwały zbyt długo, gdyż mogą szybko się znudzić.

W rozbudzaniu kreatywności dziecka pomogą:

- plastelina, modelina, ciastolina, zestawy farb plakatowych lub akwarelowych, glina,
- papier kolorowy, bezpieczne plastikowe nożyczki, kredki: świecowe, pastelowe, ołówkowe, mazaki,
- płyty z muzyką, zabawki - instrumenty: bębenek, cymbałki, gitara, małe pianina,
- klocki, gry: warcaby, scrabble, rummikub, puzzle, memory,
- książki edukacyjne, atlasy i encyklopedie dla dzieci,
- programy multimedialne, edukacyjne gry komputerowe (nie więcej niż 3-4 razy w tygodniu przez maksymalnie 40 minut);

Kreatywnemu dziecku łatwiej iść przez świat. Jeśli pierwsze kroki twórczego myślenia będzie stawiał razem z Tobą, życie nie powinno go zaskoczyć.

Źródło artykułu:WP Kobieta