Blisko ludzi5 tematów, które warto omówić przed ślubem

5 tematów, które warto omówić przed ślubem

To była chwila jak z bajki: on uklęknął na jedno kolano i wygłosił wzruszającą przemowę, ona przez łzy powiedziała „tak!”, a na jej palcu wylądował pierścionek z brylantem. Ewentualnie wybrali wariant zaręczyn nieco mniej romantyczny, acz w równym stopniu przełomowy: podczas wspólnej rozmowy oboje doszli do wniosku, że chcą spędzić razem resztę życia.

5 tematów, które warto omówić przed ślubem
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

29.12.2016 | aktual.: 29.12.2016 12:33

Trwałość małżeństwa nie zależy ani od tego, w jaki sposób została podjęta decyzja o ślubie, ani od wielkości błyskotki na serdecznym palcu przyszłej Panny Młodej. Znacznie istotniejsze jest to, czy macie zbliżone poglądy oraz wspólne plany na przyszłość.
Przygotowując się do ślubu, mamy ręce pełne roboty: trzeba zarezerwować salę, wybrać menu, kupić lub uszyć suknię oraz garnitur… Zanim jednak rozpocznie się to szaleństwo, warto poświęcić kilka chwil na wspólne przemyślenie i przedyskutowanie kluczowych tematów. Nawet jeśli mieszkacie razem już od paru lat, niektóre z nich aż do tej pory mogły nie przyjść wam do głowy. Zawarcie związku małżeńskiego jest momentem przełomowym zarówno dla związku, jak i dla każdego z partnerów z osobna, dlatego bardzo istotne jest zdecydowanie się na ten krok w sposób w pełni świadomy.

Plany na przyszłość

Jedną z najważniejszych rzeczy, rzutujących na resztę życia, są nasze cele i priorytety. Co jest dla was najbardziej istotne, na czym zamierzacie skupiać się w ciągu najbliższych lat? To kariera zawodowa czy rodzina? Chcecie prowadzić spokojne, ustabilizowane życie czy może waszym marzeniem jest zwiedzanie świata? Porozmawiajcie również o tym, jak lubicie spędzać weekendy oraz wakacje. Równowaga między pracą a czasem wolnym oraz chwilami spędzanymi osobno i wspólnie jest bardzo ważna dla utrzymania udanego związku.

Dzieci

Istnieją ludzie, dla których zawarcie małżeństwa automatycznie wiąże się z natychmiastowym staraniem się o potomstwo. Inni wolą nacieszyć się świeżo poślubionym małżonkiem i jeszcze trochę poczekać z powiększaniem rodziny. Są również osoby, które w ogóle nie chcą mieć dzieci. Jeśli nasz partner ma na ten temat zupełnie inne zdanie niż my, nie należy liczyć na to, że za jakiś czas mu „się odmieni”. Brak zgody w tak ważnej kwestii z dużym prawdopodobieństwem w którymś momencie doprowadzi do poważnego kryzysu, może nawet rozwodu. Ogromnym błędem są tak desperackie kroki jak „kontrolowana wpadka”, niebędąca w porządku zarówno w stosunku do współmałżonka, jak i do dziecka, które w ten sposób powstanie. Tego typu nieuczciwość ma szansę głęboko unieszczęśliwić wszystkie zaangażowane w nią osoby.
Jeśli oboje chcecie mieć dzieci, warto wspólnie zastanowić się, kiedy zaczniecie się o nie starać, ile ma ich być oraz jak wyobrażacie sobie ich wychowywanie. Zawczasu ustalcie, w jaki sposób podzielicie się opieką i czy któreś z was ma zamiar skorzystać z urlopu wychowawczego, a nawet zrezygnować z pracy (a jeśli tak, to które). Porozmawiajcie o tym, jakie macie poglądy na temat wychowania dziecka oraz jakie wartości będziecie chcieli mu przekazać. Prawdopodobnie wasze zapatrywania na niektóre kwestie będą się od siebie różniły, ale najważniejsze jest to, żebyście byli skłonni do kompromisów.

Finanse

To mało romantyczny i dla niektórych niezbyt przyjemny temat, jednak jest nieodłącznym elementem małżeństwa. Zwróćcie uwagę na to, czy macie podobne nawyki – być może jedno z was uwielbia dogadzać sobie zakupami lub posiłkami w drogich restauracjach, a drugie jest bardzo oszczędne. Ustalcie, jak planujecie dzielić się wydatkami: kto płaci za czynsz i prąd, kto za wakacje? Które decyzje finansowe będą musiały być wcześniej konsultowane z partnerem? Czy chcecie zachować dwa osobne konta, czy może założycie jedno, wspólne? Jeśli tak, to czy będą się na nim znajdowały wszystkie wasze pieniądze, czy tylko ich część? Warto również wiedzieć o ewentualnych długach, kredytach i zobowiązaniach finansowych partnera.

Podział obowiązków

Kiedyś podział obowiązków w małżeństwie nie budził niczyjej wątpliwości: żona zajmowała się gotowaniem i sprzątaniem, mąż zarabiał na utrzymanie całej rodziny. Dzisiaj zarówno kobiety, jak i mężczyźni realizują się na polu zawodowym, a także dzielą się zadaniami związanymi z domem. Warto już przed ślubem ustalić, na kim będzie spoczywał ciężar gotowania, zmywania naczyń, prania czy prasowania. A może będziecie robili to na zmianę? Rozdzielcie obowiązki tak, by żadne z was nie czuło się nimi przesadnie obciążone. Porozmawiajcie również o waszych oczekiwaniach dotyczących porządku w mieszkaniu – szkoda, by pierwsze tygodnie waszego małżeństwa upływały pod znakiem kłótni o porozrzucane skarpetki czy niezakręconą pastę do zębów.

Wierność

Większość z nas zgadza się co do tego, że zdrada jest czymś niedopuszczalnym. Ale czy dla każdego z nas to słowo oznacza dokładnie to samo? Wasze definicje niewierności mogą różnić się między sobą. W takiej sytuacji warto ustalić, co dla każdego z was stanowi granicę nie do przekroczenia. Jaki macie stosunek do flirtu, potajemnego pisania smsów do koleżanki lub kolegi, do oglądania pornografii? Czy akceptujecie wieczorne wyjścia bez partnera? Czy któreś z was ma problem z nadmierną zazdrością? Szczera rozmowa na ten temat pomoże wam uniknąć frustracji, a nawet bolesnego rozpadu związku.
Wymienione powyżej tematy nie są, oczywiście, jedynymi, które warto omówić jak najwcześniej. Palącymi kwestiami mogą stać się także m.in. seks, używki oraz relacje z rodzicami i teściami. Umiejętność zdobycia się na szczerość oraz wrażliwość na potrzeby drugiej osoby stanowią bardzo ważne czynniki sprzyjające udanemu życiu w małżeństwie. Warto włożyć nieco wysiłku w jak najlepsze poznanie partnera jeszcze przed ślubem – zwłaszcza, że wymienione powyżej tematy z pewnością prędzej czy później i tak pojawią się w waszych rozmowach. Aby wasz związek był satysfakcjonujący, musicie jak najszybciej opanować trudną sztukę kompromisu. Być może nie ma małżeństw jak z bajki, ale szczere rozmowy zmaksymalizują szansę na to, że wasze będzie długie i szczęśliwe.

Alicja Skibińska – magister psychologii i miłośniczka słowa pisanego. Połączeniem obu tych pasji jest dla niej tworzenie artykułów do Magazynu WESELE, w których stara się zawrzeć cenne porady na temat życia w związku oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie: „Jak stworzyć szczęśliwe małżeństwo?”.

Źródło artykułu:Magazyn Wesele
Komentarze (8)