6 zalet zabaw z dzieckiem w kuchni

6 zalet zabaw z dzieckiem w kuchni

6 zalet zabaw z dzieckiem w kuchni
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
18.12.2009 11:48, aktualizacja: 21.06.2010 14:52

Kuchnia jawi się Twojemu malcowi jako magiczna kraina, w której mama niczym wróżka wyczarowuje pyszne dania. Zaproś go do tego świata, a gotowanie, smażenie czy pieczenie okażą się fantastyczną przygodą!

Kuchnia jawi się Twojemu malcowi jako magiczna kraina, w której mama niczym wróżka wyczarowuje pyszne dania. Zaproś go do tego świata, a gotowanie, smażenie czy pieczenie okażą się fantastyczną przygodą!

Skończone 2,5 roku to odpowiedni moment na zaangażowanie malca do prostych czynności wykonywanych w kuchni. Ale nic na siłę. Indywidualne predyspozycje dziecka mogą bowiem przemawiać za tym, że jest jeszcze za wcześnie na tego typu zabawę. Ważne jednak, by pamiętać, że planowane zajęcia nie mają być zaawansowanym kursem gotowania i pieczenia, ale dziecięcą przygodą pełną smaków i zapachów. Zadbaj także o to, by dziecko było bezpieczne w kuchni, która rządzi się własnymi prawami (wysokie temperatury, ogień, ostre narzędzia).

Kuchnia - miejsce rozwoju dziecka

Zabawa w kuchni sprawia, że nasze dziecko się rozwija. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gotowanie czy mieszanie ma jakikolwiek wpływ na malca. A jednak…

W kuchni dziecko zyskuje sprawność manualną. Dzięki takim czynnościom, jak wycinanie, wałkowanie, ugniatanie czy wykrawanie, rączki malca nabierają zręczności oraz uczą się precyzji. W realizacji zadań dziecko bardzo często pomaga sobie językiem - ta koordynacja ruchów to naturalny proces rozwoju. Pracując rękoma nasz maluszek, usprawnia język, podniebienie i wargi, co w przyszłości zaowocuje poprawną wymową! W celu ćwiczenia mowy, możemy zaproponować także powtarzanie po nas wyrazów takich, jak „gałka muszkatołowa” czy „serek homogenizowany”.

Zajęcia w kuchni mogą przyczynić się do poszerzenia wiedzy dziecka. Warto poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie do czego służy moździerz oraz na opowieści o ziołach i ich zastosowaniu. Obierając warzywa, warto wspomnieć również o królowej Bonie.

Kuchnia - królestwo kreatywności

Dziecko kreatywne to dziecko pełne pomysłów, a kuchnia to doskonałe miejsce, by malec stawał się twórczy! Fikuśne kanapki czy kolorowe sałatki na pewno pobudzą wyobraźnię dziecka i skłonią do pomysłowych rozwiązań. Pozwól Twojemu maluchowi tworzyć, a być może kuchenny świat stanie się na nowo, za jego przyczyną, magiczną krainą także dla Ciebie.

Kuchnia - miejsce zdobywania nowych umiejętności

Dziecko w kuchni chce wszystkiego dotknąć, powąchać, spróbować... Nie zabraniaj mu poznawania wszystkimi zmysłami dobrze znanego Ci świata. Im więcej umiejętności zdobędzie w kuchni, tym lepiej. Naukę malca można rozpocząć od układania, mieszania, doprawiania, a następnie przejść do obierania czy krojenia. W kuchni dziecko ma także szansę nauczyć się liczyć na jabłkach czy gruszkach czy opowiadać o warzywach czy przyprawach. Naukę pisania może rozpocząć palcem na rozsypanej mące.

Kuchnia - miejsce uczenia dobrych nawyków

Spędzanie czasu z dzieckiem w kuchni to dobra okazja do zapoznania go z tym, co zdrowe. Właściwe nawyki żywieniowe to sukces prawidłowego rozwoju dziecka! W kuchni możemy także wyjaśnić dziecku, jak należy zachowywać się przy stole. Poznanie podstawowych zasad savoir-vivre'u będzie dla malca przydatną lekcją, a już na pewno pozwoli mu poczuć się dorosłym!

Kuchnia - miejsce osiągania samodzielności

Droga do samodzielności może wieść także przez kuchnię! Gdy malec będzie mógł doprawić zupę przyprawami, rozbijać jajka czy ugniatać ciasto, będzie odczuwał radość z tego, że jest potrzebny, a zarazem odpowiedzialny. Dziecko może osiągać samodzielność również poprzez wykonywanie innych czynności, z którymi mamy do czynienia w kuchni. Można zaangażować je do układania sztućców czy talerzy. W ten sposób efekty pracy będzie mógł podziwiać nie tylko malec, ale wszyscy domownicy. Pamiętaj, że samodzielność ma swoje granice. Szybko zorientujesz się, z jakimi czynnościami dziecko sobie radzi, a przy których potrzebuje Twojej pomocy.

Kuchnia - miejsce miłości

Wspólne przygotowywanie posiłków to dobra okazja do budowania więzi między rodzicami i dziećmi. Wzajemna pomoc w kuchni, rozmowa, żarty wytwarzają atmosferę miłości w całym domu. I wszystko smakuje znacznie lepiej!

Źródło artykułu:WP Kobieta