Fitness7 rzeczy, które musisz wiedzieć o kobietach i alkoholu

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o kobietach i alkoholu

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o kobietach i alkoholu

Czy alkoholu należy się wystrzegać? Niekoniecznie. Udowodniono, że w umiarkowanych ilościach może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowym słowem jest tutaj "umiarkowanie". Tymczasem coraz częściej traktujemy alkohol jako sposób walkę ze stresem i ucieczkę od problemów. Z czym może się to wiązać? Jakie ryzyko wiąże się z nadużywaniem alkoholu przez kobiety?

Czy alkoholu należy się wystrzegać? Niekoniecznie. Udowodniono, że w umiarkowanych ilościach może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowym słowem jest tutaj „umiarkowanie”. Tymczasem coraz częściej traktujemy alkohol jako sposób walkę ze stresem i ucieczkę od problemów. Z czym może się to wiązać? Jakie ryzyko wiąże się z nadużywaniem alkoholu przez kobiety?

Coraz więcej kobiet się upija

Lekarze ostrzegają, że coraz więcej młodych kobiet upija się nawet 3-4 razy w miesiącu. Podczas imprezy często przestają kontrolować liczbę wypitych drinków czy piw. Tymczasem bezpieczna dawka alkoholu dla kobiet to dwie jednostki w ciągu dnia, przy czym jednostka to na przykład małe piwo, lampka wina, kieliszek wódki.

Co ciekawe, częściej upijają się kobiety w wieku od 18 do 34 lat i licealistki. Statystycznie więcej alkoholu spożywają osoby, które zarabiają powyżej średniej krajowej.

Tymczasem częste pijaństwo wiąże się z dużymi kosztami dla zdrowia. Możliwe powikłania to uszkodzenia ciała (np. na skutek upadków), zatrucie alkoholem, problemy z wątrobą, a nawet udar mózgu.

Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Kobiety gorzej tolerują alkohol

Obraz
© Thinkstockphotos

Udowodniono, że kobiecy organizm szybciej przyswaja alkohol i wolniej go rozkłada. Nie wiadomo do końca, jaka jest tego przyczyna. Jedna z teorii głosi, że żeńskie hormony płciowe wchodzą w interakcję z alkoholem, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z wątrobą. W kobiecym ciele gromadzi się też mniej wody, co może powodować większą koncentrację alkoholu we krwi. W każdym razie, jeżeli ważący tyle samo kobieta i mężczyzna wypiją jednakową ilość napojów wyskokowych, kobieta będzie bardziej pijana.

2 / 6

Kobiety szybciej doświadczają problemów związanych z piciem

Obraz

Efektem gorszej tolerancji na alkohol jest również to, że organizm słabiej broni się przed negatywnymi skutkami picia. Pijące kobiety są więc bardziej narażone na takie choroby jak marskość wątroby, problemy z sercem czy rak piersi. Szybciej też zostają alkoholiczkami. Lekarze zaznaczają, że panie absolutnie nie powinny spożywać więcej niż 7 jednostek alkoholu w tygodniu i nie więcej niż 3 jednostki za jednym razem. U mężczyzn ta granica wynosi 14 jednostek tygodniowo i 4 jednego dnia.

3 / 6

Kobiety szybciej szukają pomocy

Obraz
© Thinkstockphotos

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazują, że kobiety mające problem z piciem szybciej zwracają się o pomoc do specjalistów. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Rosemary Fama, która przeprowadzała badania, przypuszcza, że może to mieć związek z tym, jak otoczenie odbiera osoby z problemem alkoholowym. Według niej alkoholiczki, które szukają specjalistycznej pomocy, są bardziej akceptowane i wspierane przez społeczeństwo niż pijący mężczyźni.

4 / 6

W czasie ciąży żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna

Obraz
© Thinkstockphotos

Ostatnio coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że niewielkie dawki alkoholu w ciąży nie mają wpływu na płód. Pisała o tym Emily Osten w książce Expecting Better („Oczekiwać Lepiej”). Autorka po analizie setek naukowych artykułów doszła do wniosku, że jeżeli w czasie ciąży pije się np. jedną lampkę wina do obiadu, to nie zagraża to dziecku. Warto jednak wiedzieć, że Osten jest z wykształcenia ekonomistką, a nie lekarzem. Zdaniem ekspertów nie przeprowadzono jeszcze badań, z których wynikałoby, że picie w ciąży faktycznie jest bezpieczne. Dlatego mimo takich sensacyjnych doniesień warto w tym czasie całkowicie zrezygnować z alkoholu.

5 / 6

Picie zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi

Obraz
© Thinkstockphotos

Organizacja American Cancer Society ostrzega: „picie alkoholu ma ścisły związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi”. Eksperci wyjaśniają, że jest to zależność liniowa. Oznacza to, że picie lampki wina raz w tygodniu jest w zasadzie bezpieczne. Jednak już osoba racząca się pięcioma drinkami dziennie jest 1,5 raza bardziej narażona na rozwój choroby niż ktoś, kto nie pije w ogóle. Warto jednak zaznaczyć, że alkohol to tylko jeden z czynników ryzyka. Inne to m.in. geny, palenie papierosów, otyłość i brak ruchu.

6 / 6

Alkoholizm jest potencjalnie śmiertelny dla kobiet

Obraz
© Thinkstockphotos

Niemieccy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że pijące kobiety są bardziej niż mężczyźni zagrożone przedwczesną śmiercią. Alkoholiczki w wieku od 18 do 64 lat umierały cztery razy częściej niż kobiety nieuzależnione, alkoholicy tylko dwa razy częściej. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale efekty picia są dla pań o wiele bardziej dotkliwe.

Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

zdrowiealkoholizmciąża

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)