9 cech idealnej pralki
Nie jest tajemnicą, że dzisiejsze urządzenia elektryczne posiadają inteligentne rozwiązania, o których my – użytkownicy – nie musimy już myśleć. Idealna pralka zrobi więc za nas nie tylko pranie, ale jeszcze dobrze dopasuje program piorący, rozpozna stan wypłukania tkanin z detergentu
05.02.2015 | aktual.: 05.02.2015 13:47
1. Niezawodna
Marzeniem każdego jest to, by pralka długo służyła i nie psuła się. Choć nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji, że tak będzie, można szukać pralek, które dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom technologicznym minimalizują ryzyko awarii. Często psującymi się elementami pralki są łożyska, dlatego najlepsza pralka to taka, która umożliwia swoją budową wymianę takich łożysk (nawet samodzielnie) bez konieczności wymiany całej pralki. Podobnie jest z grzałką – też powinna dawać się swobodnie wymieniać. Dodatkowo, by pralka nie straciła na wyglądzie i jakości, musi być odporna na korozję.
2. Skuteczna
Od pralki oczekujemy przede wszystkim tego, by skutecznie prała. Jakość prania nie zależy jedynie od parametrów. Efektywne pranie w pierwszej kolejności gwarantuje dostosowanie programu piorącego do rodzaju i stopnia zabrudzenia tkanin. Idealna pralka powinna dawać możliwość ustawienia rozmaitych programów piorących albo jedynie niektórych etapów cyklu prania. Dodatkowym atutem są również inne udogodnienia wpływające na najwyższą jakość prania np. system zraszania Aqua Stream czy system efektywnego wykorzystania detergentu tzw. Aqua Ball, które są jednymi z wielu nowoczesnych rozwiązań, jakie oferują nam na przykład pralki Amica.
3. Funkcjonalna
Najlepsza pralka to taka, która często wychodzi poza ramy zwykłego urządzenia piorącego. Taka pralka jest zwykle bogata w dodatkowe funkcje ułatwiające nam życie. Do takich udogodnień zaliczamy między innymi opcję łatwego prasowania (ubrania po praniu nie są wymięte), opcję doboru wody i energii w stosunku do ilości i rodzaju prania (Auto Sensor), system ochrony przed wypływaniem piany (pralka rozpoznaje, czy pranie zostało dobrze wypłukane), funkcję Auto Restart (zapamiętywania przez pralkę momentu, w którym przerwano cykl prania np. na skutek awarii prądu), opóźnienie startu, skrócony cykl prania.
4. Energooszczędna
To powszechnie używane dziś słowo ma ogromne znaczenie dla domowego budżetu. W naszych domach roi się od urządzeń zasilanych prądem, generują one znaczące zużycie energii, co z pewnością każdy z nas odczuwa, płacąc rachunki. Do zmniejszenia kosztów za energię na pewno więc przyczyni się energooszczędna pralka, dlatego najlepiej, gdy urządzenie ma najwyższą możliwą klasę energetyczną. Według klasyfikacji najbardziej ekonomiczne są pralki klasy A, przy czym klasa A+++ pozwala zaoszczędzić ponad 30% energii w porównaniu ze zwykłą klasą A.
5. Pojemna
Idealna pralka powinna pomieścić tyle prania, ile nagromadzimy przez kilka dni. Pojemność bębna musi być dostosowana przede wszystkim do liczby domowników. Im większa rodzina, tym pralka powinna być bardziej pojemna. Duża pojemność pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić na energii i wodzie, ponieważ dzięki niej można rzadziej prać.
6. Wygodna w obsłudze
Nieprawdą jest, że innowacyjne technologie wymagają skomplikowanej obsługi. To właśnie nowoczesne rozwiązania powinny sprawiać, że obsługa będzie jak najbardziej intuicyjna. Prosty i czytelny system sterowania pralką to cecha pożądana w tym urządzeniu. Dobre pralki nie muszą posiadać wyświetlacza, ale duży i czytelny ekran LCD informujący o ustawionych parametrach i postępach prania to z pewnością znacząca zaleta urządzenia piorącego. Sam sposób sterowania powinien być nie tylko łatwy, ale przede wszystkim wygodny w obsłudze. Wygodny powinien być również załadunek i rozładunek prania – ułatwia to np. duże okno otwierane pod odpowiednim kątem.
7. Cicha
Największy hałas pralka zwykle generuje w momencie odwirowywania prania. Idealna pralka to taka, która jest bardzo cicha np. włączona w nocy, nie budzi domowników. Parametry określające poziom hałasu wytwarzanego przez pralkę są liczone w decybelach. Należy zwracać uwagę na te oznaczenia przy zakupie. Warto dodać, że na poziom hałasu ma wpływ wiele czynników – również obudowa pralki, dlatego najlepsza jest ta tłumiąca drgania podczas wirowania (tzw. Boomerang). Ciekawostką jest również fakt, że na rynku są pralki z tzw. programem prania nocnego – pralka pierze w nocy, ale ostatnie najgłośniejsze wirowania odracza w czasie i uruchamia dopiero rano, by nie budzić domowników.
8. Bezpieczna
Istotną cechą idealnej pralki jest również jej bezpieczeństwo. Jeśli posiadamy dzieci, w pierwszej kolejności pralka nie powinna stanowić dla nich żadnego zagrożenia. Warto wziąć pod uwagę między innymi rodzaj drzwiczek pralki. Powinny się automatycznie blokować i mieć osłonę z poliwęglanu, która sprawia, że podczas prania okno jest zimne. Innowacyjne pralki posiadają system tzw. Child Lock, chroniący przed przypadkową zmianą programu podczas prania. Obowiązkowym udogodnieniem powinna być również ochrona przeciwwypływowa – w razie awarii zostaje zamknięty odpływ wody z pralki i nie ma ryzyka zalania mieszkania.
Co tu dużo mówić, pralka to urządzenie zwykle stojące „na widoku”, istotny element wyposażenia wnętrza łazienki bądź kuchni. Z tego, powodu każdemu z nas zależy na tym, by był to przedmiot estetyczny i pasujący do otoczenia również pod względem wizualnym. Bogata oferta pralek pozwala nam wybrać urządzenie w dowolnym kolorze, o mniej lub bardziej nowoczesnym wyglądzie – jednym słowem takie, które będzie spójnie komponować się z aranżacją danego pomieszczenia.