GwiazdyA przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń

A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń

A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń
06.11.2008 13:54, aktualizacja: 28.06.2010 12:50

„Ostatni wykład” umierającego na raka profesora informatyki poruszył ludzi na całym świecie.

Magazyn „Time” umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Telewizja ABC News nadała mu tytuł Człowieka Roku 2007. Prezydent St. Zjednoczonych George W. Bush przysłał mu list z wyrazami uznania ze wspaniałą postawę. A wszystko dzięki swemu niezwykle inspirującemu wykładowi „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa”.

To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. I pewnie przemówienie śmiertelnie chorego na raka naukowca zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w internecie. Ostatni wykład pod tytułem „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa” błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube. Na ostatnim wykładzie Randy Pausch tłumaczył zasłuchanym studentom, jak należy żyć. "Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń" - mówił profesor, okraszając wykład licznymi dygresjami, wspomnieniami z młodości i dowcipami.

W swoim głęboko poruszającym i pełnym humoru wykładzie opowiadał jak udało mu się spełnić takie marzenia jak: zostać zawodowym graczem futbolu, doświadczyć stanu nieważkości i pracować dla Disneya. Mówił również o przeciwnościach, wyjaśniając: „Mury z cegieł nie stoją bez powodu. Pozwalają się nam zorientować, jak bardzo czegoś pragniemy”. Podziękował też swojej mamie i tacie za to, że pozwalali mu kreślić formuły matematyczne na ścianach jego sypialni i poprosił innych rodziców, by ich dzieci mogły rysować po domu do woli. Podczas wykładu zwrócił uwagę na to, aby szukać w innych ludziach dobra, ciężko pracować aby przezwyciężyć trudności i żyć pełnią życia. “Jeśli żyjesz we właściwy sposób, karma sama o siebie zadba”- powiedział Pausch, “Marzenia same się spełnią”

Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami. „Przeżyłem nawrócenie na łożu śmierci – oznajmił w pewnym momencie. – Właśnie kupiłem sobie komputer Macintosha”. Później przedstawił swoją żonę; przypadały akurat jej urodziny, przemycił więc na wykład ciasto. "Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały" - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami. Na nagraniu zamieszczonym na YouTube widać, że wielu studentów ocierało w tym momencie łzy. Tak mniej więcej wyglądała ta godzina, zabawnie, wzruszająco i prawdziwie, i tak też Jeff Zaslow, dziennikarz The Wall Street Journal, napisał swój artykuł, któremu w Internecie towarzyszył czterominutowy film. W ciągu kilku dni obiegł cały świat. Pausch przedstawił dziesięciominutową wersję swojego wykładu w programie Oprah Winfrey. I tak ruszyła lawina.

Wideo z nagraniem wykładu pojawiło się na niezliczonych stronach w internecie i obejrzały go miliony. W ślad za tym przyszły takie programy jak Dzień Dobry Ameryko i główne wydanie wiadomości Evening News w CBS. Wydana w kwietniu tego roku książka Ostatni wykład napisana wspólnie z Jeffem Zaslowem, stała się mega bestsellerem, a prawa do jej wydania sprzedano do 16 krajów, w tym również do Polski. Do dzisiaj Ostatni wykład jest na 1. miejscu najważniejszych list bestsellerów w USA m.in. 1. miejsce The New York Times i Publishers Weekly. Wydany ostatnio w Brazylii zajmuje 1. miejsce na wszystkich listach sprzedaży. Ostatni wykład jest w sprzedaży w salonach Empik.

Randy Pausch pozostawił żonę i trójkę dzieci: Chloe, Dylana i Logan. Zmarł 25 lipca 2008 roku z powodu komplikacji spowodowanych rakiem trzustki. Miał 47 lat.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany