Agility – trening dla nas i naszego psa

Agility – trening dla nas i naszego psa

Agility – trening dla nas i naszego psa
08.09.2008 12:50, aktualizacja: 08.09.2008 14:18

Zabawy z psem, długie spacery sprawiają wiele radości ich właścicielom. Często właśnie na psa decydują się te osoby, którym trudno samemu zmotywować się do aktywności fizycznej a dzięki czworonożnemu zwierzakowi łączymy przyjemne z pożytecznym.

Agility – trening dla nas i naszego psa Zabawy z psem, długie spacery sprawiają wiele radości ich właścicielom. Często właśnie na psa decydują się te osoby, którym trudno samemu zmotywować się do aktywności fizycznej a dzięki czworonożnemu zwierzakowi łączymy przyjemne z pożytecznym. Jeśli naprawdę uwielbiamy aktywnie spędzać czas z naszym pupilem, warto zainteresować się agility.

Wspólne treningi
Agility jest sportem, ale również rozrywką, sposobem spędzania czasu i dla wielu osób bardzo ciekawym hobby. Uprawiając agility, nie tylko rozbiegamy naszego psa, zadbamy o jego wyśmienitą kondycję, ale również nawiążemy z nim silną więź i naprawdę zaprzyjaźnimy się z czworonogiem – można powiedzieć, że agility to sport zespołowy. Sport dla psa i jego właściciela. Oczywiście ważną rzeczą jest to, że również treningi są zarówno dla psa jak i jego właściciela. Dzięki temu także my, jako trenerzy i partnerzy naszego psa, będziemy zmuszeni do systematycznych ćwiczeń.

Na czym to polega?

Nasz pies ma do pokonania tor przeszkód. Właściciel musi w taki sposób pokierować czworonogiem, aby przebył on go jak najszybciej i bez popełniania błędów. Przewodnicy w celu efektywnego kierowania swoim psem mogą wykorzystywać zarówno komendy głosowe, jak i gesty. Dlatego tak ważna jest więź między czworonogiem a jego właścicielem a na jej zbudowanie potrzeba czasu. Zadania

Jeśli bierze się udział w zawodach, na psy czekają specjalnie przygotowane tory przeszkód, dostosowane do wielkości zwierzaka – mierzona w kłębie – są trzy kategorie, uzależnione właśnie od rozmiaru naszego pupila. Wyróżnia się też cztery poziomy trudności. Zanim zawody się rozpoczną, przewodnicy mają możliwość zapoznania psa z układem toru – jest to bardzo ważne, gdyż przeszkody mają ustaloną kolejność, której należy się trzymać.

Dla kogo?

Jeśli chodzi o właścicieli to ważnym elementem jest umiarkowana sprawność fizyczna – podczas regularnych treningów na pewno nasza kondycja się poprawi. Należy też oczywiście mieć cierpliwość dla swojego pupila. Natomiast w przypadku psów regulamin zawodów agility wyraźnie zaznacza, że zwierzaki, które są chore, mają za sobą urazy, problemy z kręgosłupem, nie mogą brać udziału w zawodach. To samo dotyczy ciężarnych suk.

Jak trenować?

Większość zasad treningowych jest analogicznych do tych ćwiczeń, które wykonujemy bez zwierzaków. Przede wszystkim ważna jest rozgrzewka. Należy się ona zarówno właścicielowi jak i jego psu. Treningi mogą być intensywne – zwłaszcza, jak obaj zawodnicy osiągną już pewien poziom zaawansowania, ale nigdy nie mogą być na tyle wyczerpujące, że nasz pies zacznie odmawiać współpracy a i my będziemy już wymęczeni. Są jednak zasady, które wynikają ze specyfiki zawodnika, jakim jest pies. Ważne są nagrody – po każdej dobrze przebytej przeszkodzie, należy pokazać zwierzakowi, że jesteśmy z niego zadowoleni. Każdy wie, co jego pupil lubi najbardziej i czym sprawimy mu największą przyjemność. Teren ćwiczeń musimy traktować jako miejsce wyjątkowe – psy nie mogą po nim biegać bez kontroli. Zwierzak musi rozpoczynać ćwiczenia wyłącznie na komendę trenera. Bardzo ważna jest komunikacja na linii pies-człowiek, stanowi ona ponad połowę sukcesu na zawodach.

Pies musi wyraźnie wiedzieć, że twoje komendy są najważniejsze, to ich musi się zawsze słuchać. Wymaga to też z twojej strony dużej koncentracji. Nie możesz odwracać wzroku od pupila, inaczej straci on punkt odniesienia. Biegaj tak po torze, żeby pies ciebie widział cały czas, ale nigdy nie zasłaniaj swoim ciałem przeszkód.

Ability można uprawiać hobbystycznie – można nawet samemu przygotować tor przeszkód i trenować na nim. Natomiast jeśli poczujesz, że chcesz się mocniej zaangażować w ten sport, możesz zapisać się do klubów sportowych i organizacji, które zrzeszają miłośników ability i organizują zawody. W Polsce ten sport dopiero się rozwija, nie ma jeszcze zbyt wielu profesjonalnych torów, ale na pewno za względu na wiele atutów dyscyplina ta będzie coraz bardziej popularna.

Obserwacja naszych postępów – zarówno na płaszczyźnie komunikacji z psem, jak i poprawa kondycji fizycznej, to elementy, dzięki którym ability zyskuje coraz więcej miłośników. Radość spędzania czasu ze swoim pupilem i doskonała forma aktywności fizycznej dla ciebie oraz twojego psa, to kolejne zalety tej dyscypliny.