Blisko ludziAgresywny partner

Agresywny partner

Agresywny partner
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
19.03.2010 22:37, aktualizacja: 19.03.2010 22:48

Mam 21 lat, a mój partner 24. Chodzi o to, że ja nie mam potrzeby kochać się co najmniej dwa razy dziennie, natomiast on tak.Jeśli mu odmówię, to robi się agresywny, wyrzuca mi różne rzeczy, mówi o swoich podejrzeniach, że go zdradzam itp.

Mam 21 lat, a mój partner 24. Chodzi o to, że ja nie mam potrzeby kochać się co najmniej dwa razy dziennie, natomiast on tak. Jeśli nie zrobimy tego np. przed snem, to mnie budzi w nocy, nieraz po kilka razy jak go odpycham przez sen. Jeśli mu odmówię, to robi się agresywny, wyrzuca mi różne rzeczy, mówi o swoich podejrzeniach, że go zdradzam itp. nie przebierając w słowach. Sprawia mi to wielką przykrość, ale nie wiem co mogę zrobić? Jak reagować? Czy to normalne? Czy mogę jakoś wzmóc swój popęd?

Wielkość apetytu na seks koreluje z wieloma czynnikami. Najważniejsze z nich – to aktywność hormonalna, czynniki neurobiologiczne oraz czynniki emocjonalne, wynikające zarówno z aktualnej sytuacji związkowej, jak też poprzednich doświadczeń życiowych. Podwyższony apetyt na seks może być jego normą osobniczą Pani partnera, ale też może być objawem swoistego mechanizmu kompensacyjnego, przy pomocy którego Pani partner zaspokaja swoje potrzeby emocjonalne.

Częsty seks może wzmacniać poczucie atrakcyjności seksualnej i osadzenia w roli partnera, a przez to może na przykład kompensować poczucie zagrożenia czy niepewności, co do dalszego trwania związku.

Wspomniane przez Panią agresywne zachowanie partnera wskazuje na traktowanie seksualności jako narzędzia dominacji, zaś Pani mniejsze potrzeby mogą być wyrazem niechęci do bycia zdominowaną. Pomoc w tej sprawie musi obejmować najpierw diagnozę przyczyn Państwa zachowań oraz tego, w jaki sposób komunikujecie się Państwo ze sobą i rozmawiacie o swoich potrzebach.

Zmiana modelu komunikacyjnego w wielu wypadkach przyczynia się do podwyższenia poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji ze związku, a przez to do wyrównania potrzeb seksualnych u obojga partnerów.

Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.