Blisko ludziAlimenty po rozwodzie

Alimenty po rozwodzie

Alimenty po rozwodzie
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
10.12.2009 13:44, aktualizacja: 11.12.2009 13:01

Jestem mężatką od 1,5 roku. Kilka dni po ślubie dowiedziałam się, że mąż ma dziecko z inną kobietą. Ale kochałam męża. Od jakiegoś czasu mąż ma kochankę. Czy jeśli dojdzie do rozwodu będę mogła wnieść o rozwód z wyłącznej winy męża?

Jestem mężatką od 1,5 roku. Kilka dni po ślubie dowiedziałam się, że mąż ma dziecko z inną kobietą. Ale kochałam męża. Od jakiegoś czasu mąż ma kochankę. Czy jeśli dojdzie do rozwodu będę mogła wnieść o rozwód z wyłącznej winy męża? Jakie dowody będą mi potrzebne, żeby udowodnić jego winę? Jestem bezrobotna i czy po orzeczeniu winy męża mogę ubiegać się o alimenty od niego?

Zgodnie z art. 57§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Tak więc jeśli zażąda Pani rozwiązania małżeństwa przez rozwód, sąd z urzędu rozstrzygnie kwestie winy rozkładu pożycia, natomiast zgodnie z art. 57§2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd zaniecha orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków. W pozwie o rozwód może Pani wnieść o rozwód z winy pozwanego (męża), nie będzie to jednak zwalniać sądu z obowiązku wyjaśnienia, jakie były przyczyny rozkładu. W kwestii dowodów, zgodnie z art. 6 Kodeksu Cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Tak więc musi Pani dysponować materiałem dowodowym, który będzie potwierdzał fakty świadczące o winie męża, na które będzie się Pani powoływać. Kwestie obowiązku alimentacyjnego byłego małżonka reguluje art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z §2 powyższego artykułu jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie
winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego, może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także