FitnessAntysmogowe maski do biegania. Jak wybrać najlepszą maskę treningową?

Antysmogowe maski do biegania. Jak wybrać najlepszą maskę treningową?

Antysmogowe maski do biegania. Jak wybrać najlepszą maskę treningową?
Źródło zdjęć: © iStock.com | PaulBiryukov

22.11.2018 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnich latach maski treningowe stały się podstawą wyposażenia osób aktywnych fizycznych. Już nie tylko miłośnicy wspinaczki górskiej zakładają maski. Wzrastający poziom smogu i zanieczyszczenia powietrza powodują, że po maski treningowego coraz częściej sięgają rowerzyści czy biegacze. Czym jest maska treningowa i jej antysmogowa wersja? Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski do biegania?

Maska treningowa - co to jest?

Maska treningowa dotychczas była stosowana głównie przez osoby, które wykonywały treningi w górskich warunkach. Obecnie maska treningowa pozwala regulować ilość powietrza wdychanego podczas treningu, co z kolei symuluje trening w górach. Maska treningowa zazwyczaj mocno przylega do twarzy i obejmuje usta i nos.

Proces oddychania w masce treningowej reguluje się przez wentyle, którymi zmniejsza się przepływ powietrza. Wymienne wentyle masek treningowych umożliwiają symulację treningów na różnych wysokościach, co pozwala przygotować organizm do naprawdę intensywnych treningów. Maski treningowe są polecane zwłaszcza tym osobom, które trenują sporty wytrzymałościowe, a w tym bieganie, kolarstwo czy crossfit.

Maska do biegania antysmogowa

Biegając, wdychamy znacznie więcej powietrza niż w normalnych warunkach. Dlatego też osoby biegające są bardziej narażone na wdychanie zanieczyszczeń oraz szkodliwych związków, które powodują bóle głowy, intensywne łzawienie, duszności, a także ciężką niewydolność serca czy, w konsekwencji długotrwałego wdychania spalin, ryzyko zachorowania na nowotwory.

W związku z tym producenci masek treningowych wyszli naprzeciw zapotrzebowaniom biegaczy i zaprojektowali antysmogowe maski treningowe, które chronią układ oddechowy przed szkodliwymi substancjami.

Maska do biegania - jaką kupić?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje masek treningowych, które są projektowane również pod kątem wykonywanej dyscypliny sportowej. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie maski do biegania, która ma chronić przed zanieczyszczeniami?

  • Filtry - filtry w maskach do biegania hamują kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Najlepiej zatem wybierać te maski do biegania, które posiadają systemy filtrujące wszystkie możliwe zanieczyszczenia. Maski do biegania wysokiej jakości zawierają powłokę z węgla aktywnego, która skutecznie blokuje szkodliwe związki.
  • Czas działania filtra - filtr w masce do biegania wystarcza na kilka tygodni. Należy go wymienić, gdy wyraźnie odczuwa się mniejszą ilość powietrza dostarczaną przy wdechu. Ponadto zużyty filtr zmienia barwę z białej na czarną.
  • Zawory lub inaczej wentyle - pozwalają na swobodny przepływ powietrza w masce. Biegacze intensywnie trenujący powinni się zdecydować na maskę z wieloma zaworami, żeby dostarczała ona odpowiednią ilość powietrza.
  • Rozmiar - maska do biegania nie może być ani zbyt luźna, ani zbyt ciasna. Na rynku dostępne są maski w rozmiarach od S do XL, dlatego przed zakupem trzeba wykonać dokładne pomiary i maskę przymierzyć.
  • Zaczepy - to elementy maski do biegania, które pozwalają ją zapiąć. Mogą to być elastyczne opaski bądź rzepy. Najlepiej wybrać maskę do biegania, która ma regulowane zaczepy, dzięki temu korzystanie z niej będzie bardziej komfortowe.
  • Cena - koszt maski do biegania to ważne dla wielu osób kryterium. Cena maski do biegania zależy od jej konstrukcji, a także technologii wykonania. Najtańsze maski do biegania w wersji antysmogowej kosztują ok. 60-70 złotych. Za produkty z wyższej półki, z lepszymi filtrami i skutecznym systemem wentylacji powietrza, należy zapłacić od 170 do nawet 300 złotych.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także