Aromaterapia na zimowe wieczory
Moc olejków eterycznych jest naprawdę zadziwiająca.
11.01.2006 | aktual.: 31.05.2010 19:25
*Rozpraszają złe myśli i przywracają utraconą energię. Potrafią wyleczyć katar i... zapewnić udaną randkę! Dobroczynne inhalacje *Wielbiciele pięknych zapachów powinni zainwestować w kominek aromaterapeutyczny. Nie kosztuje dużo, a przydaje się nie tylko zimą.
- Do podgrzewanej od spodu świeczką miseczki wlej najpierw 1-2 łyżki wody. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym stoi kominek, dodaj do wody 5-10 kropli wybranego olejku lub mieszanki olejków. Wkroplone do miseczki odparowują około 30 minut. Jeśli nie masz kominka, kilka kropli olejku dodaj do miski z gorącą wodą. Następnie pochyl się nad nią, przykryj głowę ręcznikiem. Zamknij oczy i oddychaj spokojnie przez kilka minut. Takie inhalacje można stosować nawet kilka razy w ciągu dnia.
- Wieczorem zakraplaj do kominka te olejki, których zapach rozluźnia i usypia, np. melisowy, lawendowy.
*Recepty dla Ciebie *- Ratunek dla zakatarzonych (mieszanka udrażniająca nos): 5 kropli olejku eukaliptusowego i 2 mięty pieprzowej.
- Romantyczne uniesienia (mieszanka przed randką): po 2 krople olejku geraniowego, pomarańczowego i ylang-ylang.
- Pełnia szczęścia (mieszanka wyzwalająca radość, pobudzająca do zabawy): 2 krople olejku sandałowego, 2 bergamotowego, 1 różanego.
*Warto wiedzieć *- Przed pierwszym użyciem olejku zrób test uczuleniowy. Kroplę olejku rozpuść w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzyj w skórę za uchem. Jeśli w ciągu 12 godzin nie pojawi się zaczerwienienie, możesz go stosować.
- Olejki są wrażliwe na światło i ciepło, dlatego powinny być trzymane w temperaturze 15-22 st. C. Najmniej trwałe są olejki cytrusowe, sosnowy i jodłowy - można je przechowywać 12-18 miesięcy (najlepiej w lodówce).
*Relaks w kąpieli *Zanim zanurzysz się w wannie, dokładnie umyj się pod prysznicem. Wannę napełnij wodą. Wlej do niej olejek (10-15 kropli), ale tuż przed kąpielą! Inaczej leczniczy aromat zdąży się ulotnić.
- Jeśli jesteś zmęczona, wejdź do chłodnej wody o temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. Użyj pobudzających olejków, np. rozmarynowego, cytrynowego, grejpfrutowego, bazyliowego.
- Na problemy z zasypianiem pomogą olejki: różany, lawendowy, jałowcowy.
- Relaksowi sprzyjają: olejek geraniowy, lawendowy, bergamotowy i majerankowy. Możesz także użyć skomponowanych przez siebie mieszanek olejków. Trzymaj je w czystej buteleczce z ciemnego szkła.
*Recepty dla Ciebie *- Eksplozja energii (mieszanka dodająca wigoru): 30 kropli olejku pomarańczowego, 20 grejpfrutowego, 5 imbirowego.
- Niebiańskie ukojenie (odstresowująca): 30 kropli cytrynowego, 15 kropli lawendowego.
- Arabskie noce (mieszanka afrodyzjak): 30 kropli sandałowego, 15 jaśminowego.
- Ocean spokoju (dla nerwusów): 24 geranium, 16 bazyliowego.
*Polecamy: *- Relaksujący żel do mycia ciała, Flos-Lek, 13 zł
- Zmysłowy sosnowy olejek do kąpieli ylang ylang, Farmona, 18 zł
*Na cellulit, trądzik i suchą skórę *Kosmetolodzy wykorzystując pielęgnacyjne działanie olejków, bardzo chętnie dodają je do preparatów kosmetycznych: kremów, szamponów, balsamów do ciała. Ty też możesz pójść ich śladem. Jeśli chcesz, by twój krem zyskał dodatkowe zalety, dodaj do niego 2-3 krople olejku. Suchą, spierzchniętą skórę wygładzą: rumiankowy, geraniowy, ylang ylang, różany, neroli. Chcesz pozbyć się trądziku? Wykorzystaj olejek z drzewa herbacianego, tymiankowy i sandałowy. Walczysz z cellulitem? Do balsamu do ciała dodaj olejki: jałowcowy, z kopru włoskiego, rozmarynowy, tymiankowy.
*Masaż dla ciała i duszy *Zalety tego zabiegu doceniły ostatnio luksusowe linie lotnicze. W czasie lotów między kontynentami oferują pasażerom aromaterapeutyczne masaże: na początku lotu relaksujące i przed lądowaniem - pobudzające.
- Ty możesz zafundować sobie seans masażu we własnym domu. Poproś o pomoc męża lub koleżankę. Pamiętaj, że olejek przeznaczony do masażu trzeba koniecznie rozcieńczyć olejem, bo może podrażnić skórę. Użyj oleju z pestek winogron (do tłustej cery), migdałowego (do suchej), sojowego (do dojrzałej), a nawet zwykłej oliwy z oliwek (do każdej cery). Idealne proporcje to 3 krople olejku eterycznego na łyżeczkę oleju. Kilka kropel olejku eterycznego możesz też dodać do wylanego na dłoń balsamu do ciała.
- Uważnie dobieraj olejki. Jeśli jego zapach będzie dla ciebie nieprzyjemny, ciało stanie się napięte, a w skrajnych przypadkach twoja skóra zaczynie się czerwienić. Taki olejek na pewno nie pomoże. I odwrotnie: gdy zapach ci się podoba, przyjmiesz go z przyjemnością i zaczniesz się odprężać.
*Recepty dla Ciebie *- Narodziny dobrego nastroju (mieszanka na zimowe przygnębienie): 1 kropla olejku neroli, 1 róży, 3 sandałowego.
- Sekret przodownika pracy (mieszanka poprawiająca koncentrację, wystarczy masaż karku): 3 krople rozmarynowego, 2 cytrynowego.
- Czar pożądania (przepis na masaż dla dwojga): 3 krople olejku sandałowego, 2 bergamotowego, 2 cedrowego, 1 ylang ylang.
Aleksandra Jaworska