Astma dziecka może zwiększyć objawy depresji u mamy

Depresja matki jest istotnym czynnikiem ryzyka zaostrzeń objawów astmy u dziecka - informują naukowcy na łamach "Journal of Pediatric Psychology".

Astma dziecka może zwiększyć objawy depresji u mamy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.11.2009 | aktual.: 09.06.2010 04:26

Depresja matki jest istotnym czynnikiem ryzyka zaostrzeń objawów astmy u dziecka - informują naukowcy na łamach "Journal of Pediatric Psychology".

Naukowcy z Centrum Dziecięcego Johnsa Hopkinsa przeprowadzili ankietę wśród 262 Afroamerykanek, których dzieci chorowały na astmę. Zauważyli wówczas, że im więcej objawów depresji przejawia matka, tym ciężej dziecko przechodziło astmę.

- Choć naszym zamiarem nie było mierzenie tego, w jakim stopniu depresja matki zwiększała częstotliwość występowania objawów u dziecka, zależność, która wyłoniła się w trakcie badań okazała się bardzo wyraźna - mówi prowadząca badania psycholożka dr Kristin Riekert.

Jak podkreśla dr Riekert, zależność ta działa tylko w jedną stronę, gdyż częstotliwość objawów astmy u dziecka nie ma wpływu na depresję matki. To z kolei sugeruje, że stan psychiczny matki jest niezależnym czynnikiem ryzyka i może zwiastować częstsze zaostrzanie się objawów u dziecka.

Rodzice są najczęściej odpowiedzialni za wprowadzenie w życie wskazówek lekarza, muszą więc dopilnować regularnego przyjmowania leków przez swoją pociechę i pamiętać o częstych wizytach kontrolnych. Depresja i związane z nią zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją może znacznie utrudniać kontrolowanie przewlekłej choroby dziecka - wyjaśniają eksperci.

Badacze podkreślają jednocześnie potrzebę zwracania większej uwagi na stan psychiczny głównego opiekuna dziecka w gabinetach lekarskich.

- Skoro zawsze pytamy rodziców, czy palą papierosy, może pora zacząć pytać, jaki jest ich stan emocjonalny. Niepokojące sygnały o stanie psychicznym rodziców powinny być wychwycone przez lekarza, który w razie potrzeby powinien zlecić odpowiednie badania i terapię - mówi współautorka badań dr Arlene Butz.

Choć w badaniach wzięły udział tylko kobiety, autorzy zaznaczają, że taka sama zależność będzie najprawdopodobniej widoczna w przypadku ojców.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (3)