Blisko ludziBadanie USG

Badanie USG

Badanie USG
28.02.2006 10:31, aktualizacja: 24.01.2018 13:25

Pomaga w wykrywaniu zmian w budowie narządów wewnętrznych, ułatwia postawienie diagnozy.

Ultrasonografia to bezpieczna i wygodna metoda diagnostyczna. Można ją wykonać w dowolnym czasie, niezależnie od wieku pacjenta, a także powtarzać w razie potrzeby. Lekarze zalecają to badanie, gdy chcą sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek zmiany w budowie poszczególnych narządów, które mogłyby mieć związek z dolegliwościami lub nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych. Jednak, aby USG mogło spełnić pokładane w nim oczekiwania, musi być wykonane przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach, potwierdzonych stosownym dokumentem (certyfikatem). Powinno też zostać poprzedzone dokładnym badaniem lekarskim. *
*
W nagłych stanach *Najczęstszym wskazaniem do USG u dzieci są choroby przewodu pokarmowego i dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. W wielu schorzeniach gastroenterologicznych badanie to stało się – obok endoskopii – podstawową techniką diagnostyczną. U większości młodszych dzieci nie jest potrzebne jakiekolwiek wcześniejsze przygotowanie. Jedynie u starszych pomocne może być wypicie płynu na około godzinę przed badaniem. Wyjątkowo u bardzo niespokojnych małych pacjentów konieczne bywa podanie leków uspokajających.
*
W tak zwanych stanach naglących – najczęściej są to ostre choroby narządów jamy brzusznej (np. stany zapalne, niedrożność przewodu pokarmowego) – USG pozwala postawić rozpoznanie i pomaga w podjęciu decyzji o sposobie dalszego leczenia, a zwłaszcza o konieczności interwencji chirurgicznej
.

Ocena rozwoju maluchów *Badanie USG pomaga też w rozpoznawaniu wad wrodzonych i innych zaburzeń rozwoju. Jest rutynowo wykonywane u noworodków w celu wykrycia nieprawidłowości budowy stawów biodrowych. Ocena przeprowadzona w okresie noworodkowym powinna być jednak powtórzona w następnych miesiącach życia (trzecim, czwartym).
*
Ultrasonografia umożliwia też tzw. przezciemieniowe badanie mózgu. Jest to niezwykle pomocne w diagnozowaniu stanów pourazowych, w przypadku zmian niedotlenieniowo-niedokrwiennych oraz wad i stanów infekcyjnych ośrodkowego układu nerwowego.
Jeśli jest wykonane w czwartej dobie życia, umożliwia wykrycie nawet 90% przypadków krwawienia śródczaszkowego. Zdaniem większości neonatologów wszystkie dzieci, które urodziły się przed 35. tygodniem ciąży, powinny mieć zrobione takie badanie mózgu w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Badania w łonie mamy Szczególny rodzaj USG to badanie echokardiograficzne (ECHO). Pozwala na bardzo precyzyjną ocenę budowy serca i przepływu krwi (dokładniejszą, gdy jest wykonane z zastosowaniem tzw. techniki dopplerowskiej). W diagnostyce prenatalnej powinno być zrobione między 20. a 24. tygodniem ciąży. W późniejszym terminie dokładną ocenę utrudnia rozwój układu kostnego i tkanki płucnej, a także zmniejszenie się ilości płynu owodniowego.
Powyższe przykłady nie wyczerpują pełnej gamy możliwości, jakie oferuje ta metoda badania. Nowe techniki (panoramiczne, trójwymiarowe, użycie kontrastu, technika dopplerowska) pozwalają na zastosowanie USG w wielu specjalistycznych badaniach diagnostycznych.

prof. Maria Korzon