Begonia Masona

Begonia Masona

Begonia Masona
Źródło zdjęć: © WP.PL
05.08.2009 14:07, aktualizacja: 05.08.2009 19:01

Ukośnica Masona (Begonia masoniana) została sprowadzona do Europy w połowie XX wieku z Azji Wschodniej. Jest zaliczana do begonii o ozdobnych liściach.

Begonia Masona jest delikatniejsza niż begonia królewska, ale uprawia się ją podobnie – w mieszkaniu, w doniczkach. Dorasta do 25-30 cm wysokości. Jest cała pokryta włoskami. Ma grube, wodniste łodygi wyrastające z kłączy. Duże, sercowate, niesymetryczne liście rosną ukośnie na długich ogonkach. Mają jasnozielony kolor i są często nakrapiane na biało. Wzdłuż nerwów mają wyraźny, ciemniejszy rysunek. Kwitnie wiosną - pojawiają się wtedy drobne, niepozorne biało-zielone kwiatki, które trzeba usuwać.

Roślina powinna stać w miejscu widnym, ale nie nasłonecznionym - najlepsze są parapety północnego okna.

W naszym klimacie begonia Masona czuje się doskonale. Latem, przy temperaturze ok. 25°C, zraszamy otoczenie (nie należy przy tym moczyć liści) albo ustawiamy doniczki na wilgotnych kamykach lub w osłonce z wilgotnym torfem. Zimą powinniśmy zapewnić jej temperaturę co najmniej 16°C. Zbyt wilgotne powietrze w okresie chłodów może spowodować gnicie łodyg.

Latem podlewamy ją 2 razy na tydzień wodą bezwapniową. Zimą utrzymujemy ziemię lekko wilgotną, podlewając co ok. 10 dni. Od kwietnia do września - co 2 tygodnie - przy podlewaniu dokarmiamy roślinę płynnym nawozem..

Na wiosnę, gdy begonia nie mieści się w doniczce, przesadzamy ją do nowej o 1 nr większej. Staramy się nie uszkodzić delikatnych liści i łodyg. Najlepszym podłożem będzie ziemia lekka i przewiewna - standardowa ziemia torfowa albo mieszanka złożona z 2 części torfu, 1 części ziemi liściowej i 1 części ostrego piasku. Begonię Masona rozmnażać możemy przez sadzonki liściowe - podobnie jak begonię królewską.

Późną wiosną przygotowujemy sadzonki, które ukorzeniamy w temperaturze 21°C w mnożarce.

Uwaga na choroby:

1)Brzegi liści zwijają się i podsychają - zbyt gorąco i sucho – roślinę podlewamy i przenosimy w chłodniejsze miejsce.

2)Zimą liście opadają - za zimno – przenosimy roślinę w cieplejsze miejsce.

3)Łodygi zwisają, liście więdną – spaliny gazowe – przenosimy roślinę w przewiewne miejsce, wolne od spalin.

4)Nowe liście drobne – brak składników pokarmowych – nawozimy roślinę.

5)Liście matowe, na spodzie pajęczynka – przędziorek – stosujemy derris, malation lub opryskujemy preparatem zwalczającym pajączka.

6)Łodygi gniją u podstawy - zbyt wilgotne podłoże – zmniejszamy wilgotność powietrza, podlewamy rzadziej.

7)Liście odbarwione, nabrzmienia na korzeniach – nicienie – musimy pozbyć się rośliny razem ze szkodnikami.

8)Na liściach i kwiatach brązowoszare, pylące plamy - szara pleśń – opryskujemy preparatem grzybobójczym, zawierającym benomyl, przestawiamy roślinę w suchsze, przewiewniejsze miejsce.

9)Na liściach i łodygach białe, mączyste plamy - mączniak właściwy - opryskujemy preparatem grzybobójczym, zawierającym benomyl, przestawiamy roślinę w suchsze, przewiewniejsze miejsce.

10)Liście zniekształcone, z żółtymi pierścieniami i żyłkami - wirus mozaiki ogórka - brak skutecznych środków, roślinę natychmiast wyrzucamy.

11)Korzenie sczerniałe, gnijące - czarna zgnilizna korzeni begonii - opryskujemy preparatem grzybobójczym, zawierającym benomyl, ograniczamy podlewanie.

Źródło artykułu:WP Kobieta