Bez szaleństw

Zamożniejsi właściciele trochę większych kuchni, którzy chcą zakupić gotowe zestawy mebli, lubiący tradycyjne sprawdzone od lat wzory, mają do wyboru kilka różniących się stylistycznie linii.

Bez szaleństw
Źródło zdjęć: © Archiwum

29.06.2005 | aktual.: 03.04.2018 13:47

Zamożniejsi właściciele trochę większych kuchni, którzy chcą zakupić gotowe zestawy mebli, lubiący tradycyjne sprawdzone od lat wzory, mają do wyboru kilka różniących się stylistycznie linii.

Kierując się nastrojem i klimatem możemy przyjąć taki uproszczony podział:

  • kuchnia klasyczna, prosta i elegancka,
  • kuchnie w stylu kolonialnym,
  • kuchnia rustykalna.

Kuchnia klasyczna, prosta i elegancka
Widoczne jest dobrej jakości drewno, szlachetnie obrobione. Najczęściej buk, olcha, pinia, czy orzech. Fronty szafek z tzw. "masywu", czyli litego drewna. To także porządna stolarka. Tego typu szafek mamy ogromny wybór.

Najciekawsze prezentują firmy włoskie i niemieckie korzystające z tradycyjnych wzorów. Jest to tzw. spokojna elegancja. Szafki wykańczamy dobrej jakości blatem, najlepiej z kamienia lub korianu. W przestrzeni międzyszafkowej układamy kafle o spokojnej jasnej fakturze, na ścianach, delikatny, jasny kolor pasujący do miodowego drewna.

Kuchnie w stylu kolonialnym
Kuchnie drewniane, białe, nawiązujące do stylu kolonialnej Ameryki. Takie kuchnie wymagają większej ilości miejsca i wbrew pozorom dają nam większą możliwość zabawy stylistycznej.

Możemy wprowadzić kontrastujący z bielą kolor na ścianach np. zielony lub różowy. Tapetę w paski, glazurę z angielskim wzorem i dopełniające wszystko zasłonki z drukowanej bawełny. Na wolnym kawałku ściany proponujemy powiesić kilka obrazków, które wzmocnią zamierzony efekt np.: martwa natura z owocami lub piękny stary parowiec.

Kuchnia rustykalna
Takie kuchnie są obowiązkowe w każdym austriackim i niemieckim pensjonacie.
Mają być masywne i ciężkie. Obowiązuje ciemny, bejcowany dąb. Stolarka jest prosta, często łączona z barwionym szkłem. Rustykalne kuchnie potrafią być ładne. Najlepiej pasują do wiejskich i podmiejskich domów.

Ciemne szafki zestawiamy z jasnymi ścianami i kolorowymi dodatkami takimi jak: płócienne ściereczki, kraciaste, płócienne firanki, zazdrostki, lampy z kloszami z materiału i kolorowe poduszki na krzesłach i ławach. Te uzupełniające dodatki są z reguły w jasnych, wyrazistych kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, często w kratkę.

(Monika Chojna, artysta plastyk, architekt wnętrz)

Komentarze (0)