Bokserka z problemami
Mam 12-letnią bokserkę i 10 lat kłopotów z nią. Syn wziął ją ze schroniska. Pies jest traktowany przez nas bardzo dobrze, a jednak psoci, kradnie co się da, ale najgorsze jest to, że od 1,5 roku siusia średnio co drugą noc w jednym miejscu w korytarzu. Wyprowadzamy ją na ostatni spacer późno, a jednak...
07.01.2008 | aktual.: 17.01.2008 15:05
Mam 12-letnią bokserkę i 10 lat kłopotów z nią. Syn wziął ją ze schroniska. Pies jest traktowany przez nas bardzo dobrze, a jednak psoci, kradnie co się da, ale najgorsze jest to, że od 1,5 roku siusia średnio co drugą noc w jednym miejscu w korytarzu. Wyprowadzamy ją na ostatni spacer późno, a jednak... Czy jest możliwe, że robi to złośliwie? Ogólnie jest to sympatyczna psina, bardzo łagodna i na pewno wie, że jest przez nas kochana.
Wiek 12 lat jak na bokserkę jest już dość poważnym. Raczej nie upatrywałbym przyczyny w złośliwości psa, bo zwierzęta rozumują w zupełnie inny sposób niż ludzie. Ponieważ problem występuje od 1,5 roku, a nie od zawsze to szukałbym choroby związanej pośrednio lub bezpośrednio z układem moczowym. Nie mam danych, czy suczka jest po sterylizacji i czy problem występuje cały czas, czy tylko w trakcie cieczki. Również istotne jest, czy więcej pije. Ten objaw każe bowiem szukać i analizować bardzo wiele chorób, często nawet pozornie niezwiązanych.
Lista problemów jest długa i tylko lekarz może po kolei eliminować na podstawie badań kolejne choroby. Dlatego warto w pierwszej kolejności zrobić badanie moczu. Na tej podstawie można już wyciągnąć bardzo wiele wniosków i zadecydować, czy potrzebne będzie badanie krwi. Również pomocne będzie badanie USG, czy RTG. Na szczęście bardzo rzadko trzeba wykonywać wszystkie badania. Najpierw trzeba wykluczyć najprostsze choroby, jak zapalenie pęcherza moczowego. Ja z uwagi na wiek również wziąłbym pod uwagę to, że zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie mogą powodować słabsze trzymanie moczu w tym wieku i suczka po prostu nie wytrzymuje dłuższych przerw między spacerami. W dalszej kolejności wyeliminowałbym kamicę pęcherza moczowego, która z uwagi na występowanie kamieni w pęcherzu moczowym prowadzi do zmniejszenia miejsca w pęcherzu moczowym i też pośrednio przez drażnienie ściany pęcherza prowadzi do jego zapalenia.
Kolejne choroby to przewlekłe zapalenie nerek, choroby wątroby , cukrzyca , choroby hormonalne, choroby nowotworowe, choroby krążenia. Oczywiście lekarz weterynarii przeprowadzając wywiad jest w stanie już na tej podstawie znacznie zawęzić tę listę i wybrać najpotrzebniejsze badania do wykonania. Dlatego najlepiej niech uda się Pani do lekarza prowadzącego i na podstawie badań ustali problem. Jest wtedy większa szansa na poprawę sytuacji.
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź