GotowaniePrzepisyBożonarodzeniowy poradnik kulinarny

Bożonarodzeniowy poradnik kulinarny

Oto kilka cennych porad, które pomogą nam szybko i sprawnie przygotować wigilijną wieczerzę.

Bożonarodzeniowy poradnik kulinarny
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.12.2009 | aktual.: 22.06.2010 15:44

Zakupy przez Internet! Zamiast stać w długich kolejkach oraz całymi godzinami przemierzać kolejne alejki handlowe w poszukiwaniu odpowiednich produktów spożywczych, skorzystaj z dobrodziejstw, jakie dają sklepy internetowe. Bakalie, słodycze, alkohole i inne składniki masz w zasięgu ręki i niejednokrotnie są one tańsze niż w tradycyjnych marketach.

Z rybami sprawa wygląda nieco inaczej. Nie będziemy przecież zamawiać karpi pocztą. Dlatego zakupmy je odpowiednio wcześniej i wstawmy do zamrażarki, gdzie zaczekają do świąt. Jeżeli jesteś przeciwniczką mrożenia i chcesz żywą rybę, musisz się liczyć z kolejkami – no chyba, że twój mężczyzna jest zapalonym wędkarzem – wtedy przyniesie ci własnoręcznie złowionego karpia prosto do domu.

Podział obowiązków kuchennych

Czy zastanawiałaś się kiedyś, aby zaciągnąć swojego faceta do kuchni? Niech cię nie zwiedzie jego kręcenie nosem i twierdzenie, że do gotowania ma dwie lewe ręce. Pod twoim czujnym okiem nic się złego nie stanie, a dodatkowo może się okazać, że posiadasz w domu nieoszlifowany diament, który z czystego lenistwa wymiguje się od obowiązków kuchennych.

Krojenie warzyw na sałatkę, zmywanie naczyń, przygotowanie karpia, mielenie sera i maku, siekanie bakalii, a nawet przekładanie masami ciast i tortów, to tylko kilka czynności, które bez obawy możesz powierzyć mężczyźnie. Maku i sera nie da się źle zmielić, podobnie jest z siekaniem i krojeniem. Przed przystąpieniem do danej czynności poucz w subtelny sposób, jak ją wykonać. Bądź cierpliwa i nie denerwuj się na każdym kroku. Wiedz, że po to masz pomocnika kuchennego, aby ci było lżej, a nie po to, abyś musiała po nim poprawiać każdą, najmniejszą nawet czynność. Dobry plan to podstawa

Nie ma chyba nic gorszego niż robienie wszystkiego na ostatnią chwilę. Istny kocioł w kuchni doprowadzi, że przypalisz ciasto, posolisz dwa razy farsz do pierogów lub zapomnisz ugotować kompotu. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, przygotuj wszystko w odpowiednim czasie. Paszteciki wykonaj przed wigilią. Ugotowane jarzyny do sałatki także można pokroić w dzień poprzedzający wigilię, a doprawić je następnego dnia.

Podobnie jest z wypiekami. Jeżeli pieczesz tort także nie musisz robić wszystkiego naraz. Biszkopt możesz upiec 1-2 dni wcześniej, odstawić w chłodne miejsce i przykryć lnianą ściereczką. Do wykonania pozostanie ci tylko masa i przełożenie tortu. Wiele serników wymaga wielogodzinnego „dojrzewania”, a więc i ten wypiek należy wykonać odpowiednio wcześniej. Z kolei ciast drożdżowych, w tym makowca i chałki, nie warto piec kilka dni przed świętami, bo zrobią się suche i twarde.

Jak wybrnąć z opresji?
Czy wiesz, że…
• Olej nie będzie pryskać, jeżeli dodasz do niego szczyptę soli,
• Unikniesz suchej pieczeni, jeżeli najpierw obsmażysz mięso na patelni,
• Drób będzie soczysty, jeżeli będziesz go podlewać wytworzonym w trakcie pieczenia sosem,
• Biszkopt nie opadnie, jeśli dasz mu wystygnąć w piekarniku. Podczas pieczenia nie otwieraj drzwi piekarnika!
• Makowiec nie pęknie w trakcie pieczenia, jeżeli wszystkie składniki będą mieć jednakową temperaturę,
• Aby uniknąć przypalonych spodów ciast, stosuj każdorazowo papier do pieczenia,
• Ciasto będzie o wiele pulchniejsze, jeżeli mąkę przesiejesz przez grube sito,
• Aromat z ryb wydobędziesz skrapiając je delikatnie sokiem z cytryny,
• Przed smażeniem karpia namocz go w mleku, dzięki czemu uszlachetnisz jego smak,
• Przesolony barszcz uratuje włożenie dwóch obranych i surowych ziemniaków.

Komentarze (1)