Z badań wynika, że Polki wierzą w wiele mitów dotyczących menstruacji. Zdaniem ok. 30 proc. z nich w czasie okresu nie wolno uprawiać seksu, natomiast ponad połowa jest zdania, że kochając się w trakcie miesiączki, kobieta nie zajdzie w ciążę.
Z badań wynika, że Polki wierzą w wiele mitów dotyczących menstruacji. Zdaniem ok. 30 proc. z nich w czasie okresu nie wolno uprawiać seksu, natomiast ponad połowa jest zdania, że kochając się w trakcie miesiączki, kobieta nie zajdzie w ciążę.
Ciekawe, choć kompletnie wyssane z palca, jest natomiast przekonanie, że kobieta, która miesiączkuje, nie będzie w stanie... zakisić ogórków albo kapusty. Dziś wierzy w to sześć na sto Polek. Czy opinie na temat tego, co kobiecie wolno, a czego nie wolno robić w "trudne dni" mają jakiekolwiek potwierdzenie w rzeczywistości?
Omijaj fryzjera
Tę przestrogę na pewno słyszałaś nie raz - nie farbuj włosów i nie rób trwałej w czasie miesiączki. Zabieg w tym czasie nie przyniesie spodziewanego efektu: farba się nie przyjmie, a włosy nie skręcą się. Co prawda fryzjerzy twierdzą, że przeciwwskazań do tych zabiegów nie ma, ale... Skóra miesiączkującej kobiety wydziela więcej łoju, a więc przyjmowanie farby może być utrudnione. Z kolei podwyższony poziom progesteronu może utrudniać skręcanie się włosów. Lepiej przełożyć te zabiegi na później.
Maria Pietras (mpi/mtr), kobieta.wp.pl
Nie piecz ciasta
Masz miesiączkę - nie rób ciasta, bo ci się nie uda. Podobno miesiączka jest szczególnie niebezpieczna dla wypieków, które muszą wyrosnąć. Nie uda się więc na pewno drożdżówka czy chleb. W czasie miesiączki lepiej też nie kisić ogórków i kapusty (bo nie wyjdą) ani zabielać zupy śmietaną (bo się zetnie). Czy miesiączka naprawdę przeszkadza w kuchni? Absolutnie nie. Być może winowajcą tego przekonania są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety, którym towarzyszą rozdrażnienie i brak koncentracji. A wtedy łatwiej o kulinarne niepowodzenie.
Niższa odporność
Podczas miesiączki twój układ immunologiczny pracuje na niższych obrotach. Jesteś bardziej wrażliwa na zimno i zmiany temperatury. Łatwej się przeziębiasz i częściej dokucza ci opryszczka. Lepiej też odłożyć na później wizytę u dentysty. W czasie miesiączki masz bowiem obniżony próg bólu - może się okazać, że potrzebujesz silniejszego znieczulenia. Nie usuwaj w czasie miesiączki zębów. Zabieg może spowodować obfite krwawienie, a rana będzie się dłużej goić.
PMS
Podczas miesiączki jesteś rozdrażniona: płaczesz i krzyczysz bez powodu. Ogarnia cię apatia albo masz wybuchy gniewu i agresji. Psychiatrzy znają przypadki kobiet, które w tym czasie rzucają pracę, dzieci, męża, znikają z domów. Są panie, które atakują sąsiadów, straszą przechodniów, a nawet popełniają morderstwo. Aż 40 proc. Amerykanek, które dopuściły się zbrodni w afekcie, popełniły ją w czasie ostatnich czterech dni cyklu! Winą obarczają PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Wbrew jednak nazwie - u pań przyjmujących tabletki antykoncepcyjne stan ten wypada nie przed, a w trakcie miesiączki! Gdy poziom hormonów wraca do normy - stają się znów łagodne. W procesach o zabójstwo, zniesławienie i pobicie obrońcy PMS- em najczęściej tłumaczą czasową niepoczytalność kobiet podczas popełnienia przestępstwa.
Miesiączka musi boleć
Na bóle miesiączkowe skarży się aż 60 proc. kobiet! Co więcej, medycyna nie znajduje dla nich uzasadnienia. Nie są spowodowane ani budową anatomiczną ani chorobami. Miesiączka musi boleć - takie jest powszechne przekonanie. Wiele kobiet, aby złagodzić bóle menstruacyjne, przykłada sobie do podbrzusza termofor wypełniony gorącą wodą. Ale uwaga - to również może nasilić krwawienie.
Maria Pietras (mpi/mtr), kobieta.wp.pl